Przyczyny, objawy i diagnoza zaburzeń erekcji - Męska Klinika

Blog

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji – przyczyny, objawy, diagnoza

Sprawność seksualna istotnie wpływa na jakość życia mężczyzn. Osiąganie erekcji utożsamiane jest z siłą, zdrowiem, dobrą kondycją i atrakcyjnością. Trudności, jakie pojawiają się w tej sferze życia, bezpośrednio przekładają się na poczucie własnej wartości i relacje, które utrzymują lub nawiązują mężczyźni. Zaburzenia erekcji wymagają diagnostyki i odpowiedniego leczenia, które może przywrócić dobrostan – nie tylko pacjentów – ale również ich bliskich. Jeżeli przyczyną problemów z erekcją jest niedobór testosteronu to skutecznym rozwiązaniem, aby odzyskać sprawność seksualną, może być terapia testosteronem. 

Zaburzenia erekcji – męski problem

Zaburzenia erekcji (również ED – z ang. erectile dysfinction) – czasem wciąż, pomimo sprzeciwu części środowiska medycznego, określane jako impotencja – to trudności w osiągnięciu lub utrzymaniu wzwodu na poziomie umożliwiającym odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego. 

W wielu źródłach można znaleźć informację, że stan ten powinien utrzymywać się przez 6 miesięcy, aby zdiagnozować ED. Nie jest to jednak oficjalne stanowisko i każdy, kto czuje, że potrzebuje pomocy lekarskiej, powinien o nią zabiegać – bez względu na to, jak długo towarzyszą mu objawy. W wielu przypadkach wczesne rozpoczęcie leczenia może ułatwić powrót do sprawności seksualnej. 

W związku z tym, że duża część mężczyzn z zaburzeniami erekcji nie poszukuje pomocy lekarskiej, jednoznaczna ocena skali problemu jest trudna. Jedno z najbardziej wiarygodnych badań (Massachussets Male Aging Study) wskazuje, że 52% mężczyzn w wieku od 40 do 70 lat może zmagać się z zaburzeniami erekcji o różnym natężeniu – od niewielkich i sporadycznych, po całkowite. Warto przy tym zauważyć, że częstotliwość występowania ED wzrasta wraz z wiekiem oraz w związku z występowaniem określonych chorób towarzyszących, przede wszystkim sercowo-naczyniowych.

Pomimo tego, że zaburzenia erekcji zwykle związane są z czynnikami somatycznymi, nie można pomijać znaczenia problemów psychicznych. Ich wpływ na sprawność seksualną obserwujemy przede wszystkim u młodych mężczyzn. 

Przyczyny zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji mogą mieć wieloczynnikową etiologię i wiązać się zarówno z chorobami o podłożu somatycznym, jak i psychicznym. W wielu przypadkach możemy obserwować występowanie problemów na obydwu z tych płaszczyzn – nasilający się lęk przed porażką utrudnia osiągnięcie erekcji, nawet jeżeli pierwotna przyczyna ED jest organiczna. Długo utrzymujące się trudności pogłębiają kryzys psychiczny, który dodatkowo utrudnia odzyskanie sprawności seksualnej. 

Do najczęściej występujących przyczyn zaburzeń erekcji zalicza się:

  • Choroby układu krążenia – nawet 50% mężczyzn z chorobą wieńcową i 35% mężczyzn z nadciśnieniem doświadcza zaburzeń erekcji. U około 42% mężczyzn z ED stwierdza się hiperlipidemię, czyli zwiększony poziom lipidów we krwi. 
  • Cukrzyca – 46% mężczyzn powyżej 50 roku życia, u których zdiagnozowana została cukrzyca typu 2, może doświadczać zaburzeń erekcji (w porównaniu z 24%, u których nie występuje cukrzyca). Co więcej, około 30% cukrzyków może zmagać się z niedoborem testosteronu, który wpływa na zaburzenia erekcji
  • Niedobór testosteronu – u około 35% mężczyzn z zaburzeniami erekcji stwierdza się niedobór testosteronu.
  • Nadwaga i otyłość – ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji u mężczyzn z nadwagą lub otyłością jest o 50% większe niż w przypadku mężczyzn o prawidłowej masie ciała. Jak pokazują badania, nawet 1/3 otyłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji odzyskała sprawność seksualną w ciągu 2 lat od osiągnięcia prawidłowej wagi.
  • Używki – palenie papierosów i nadużywanie alkoholu istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji. 
  • Choroby urologiczne – nawet 72% mężczyzn z łagodnym przerostem prostaty doświadcza zaburzeń erekcji. 
  • Depresja i zaburzenia lękowe – problemy natury psychicznej mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji o 40%. Z drugiej strony, u mężczyzn zmagających się z zaburzeniami erekcji, depresję stwierdza się aż 3 razy częściej niż u reszty populacji. 

U części pacjentów zaburzenia erekcji pojawiają się jako niepożądany efekt działania leków, przede wszystkim antydepresantów z grupy SSRI, cymetydyny, beta-blokerów i innych leków na nadciśnienie.

Diagnoza zaburzeń erekcji

Przed wdrożeniem leczenia konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu – z uwzględnieniem informacji o doświadczeniach seksualnych, chorobach przewlekłych, dolegliwościach fizycznych, trybie życia oraz przyjmowanych lekach i suplementach diety – oraz określonych badań diagnostycznych, m.in. oznaczenie poziomu testosteronu we krwi

W związku z tym, że zaburzenia erekcji mogą być pierwszym objawem chorób układu krążenia, w wielu przypadkach konieczne będzie pogłębienie diagnostyki w tym kierunku. 

Aby określić skalę problemu i ułatwić komunikację z lekarzem, warto odpowiedzieć na poniższe pytania:

  • Jak oceniasz swoje erekcje w skali od 0 do 100%, przy czym 100% oznacza najsilniejszy wzwód, jakiego kiedykolwiek doświadczyłeś, 50% ledwie umożliwia penetrację, a 0% odpowiada całkowitej wiotkości?
  • Jaki procent odpowiada najsilniejszej i najsłabszej erekcji, jakich doświadczyłeś w ostatnich miesiącach?
  • Jak długo jesteś w stanie utrzymać erekcję?
  • Kiedy rozpoczęły się problemy z erekcją? Czy postępowały one stopniowe czy pojawiły się nagle?
  • W jakim momencie zbliżenia Twój członek zaczyna wiotczeć – podczas gry wstępnej, podczas próby penetracji?
  • Czy erekcja podczas masturbacji różni się od tej, jaką osiągasz podczas stosunku?
  • Czy obserwujesz poranne erekcje i jak oceniasz ich jakość?
  • Czy zmieniły się Twoje doznania podczas wytrysku i orgazmu (bez względu na erekcję)?
  • Czy zauważasz mniejsze libido i zainteresowanie seksem?
  • Jaki efekt leczenia byłby satysfakcjonujący? Spróbuj określić % nasilenia erekcji i czas jej utrzymania (np. 75% przez 15 minut).

Jeżeli pozostajesz w stałej relacji seksualnej, warto uwzględnić odczucia, obawy i oczekiwania drugiej strony – mogą one różnić się od Twoich i zapewnić nową perspektywę.

Wielu mężczyzn – co potwierdzają liczne badania – unika kontaktu z lekarzami. Zwłaszcza gdy problem, z którym się mierzą, dotyczy kwestii intymnych i powszechnie uznawanych za wstydliwe. Naprzeciw tym wyzwaniom przychodzi Męska Klinika. Podczas e-wizyty z lekarzem, w komfortowych i bezpiecznych warunkach możesz omówić swoje dolegliwości, uzyskać profesjonalną diagnozę i rozpocząć indywidualnie dopasowaną terapię.  

Źródła:

Rabijewski M, Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie, Przegląd Urologiczny 2006/4

The prevalence of hypertension, hyperlipidemia, diabetes mellitus and depression in men with erectile dysfunction. Seftel AD, Sun P, Swindle R.

A retrospective study of the relationship between biomarkers of atherosclerosis and erectile dysfunction in 988 men. Eaton CB, Liu YL, Mittleman MA, Miner M, Glasser DB, Rimm EB.

Erectile dysfunction (ED) is prevalent, bothersome and underdiagnosed in patients consulting urologists for benign prostatic syndrome (BPS). Hoesl CE, Woll EM, Burkart M, Altwein JE.

Erectile Dysfunction and Depression: A Systematic Review and Meta-Analysis. Liu Q, Zhang Y, Wang J, Li S, Cheng Y, Guo J, Tang Y, Zeng H, Zhu Z.

Erectile Dysfunction. Sooriyamoorthy T, Leslie SW.

  • Ciągłe zmęczenie u mężczyzn – skąd się bierze i jak mu zaradzić?

    Każdy z nas doświadcza zmęczenia, które nadchodzi po długim dniu pracy. Sprawia, że zarówno ciało, jak i umysł, są przeciążone, a każdy dodatkowy wysiłek wydaje się nieosiągalny. Zwykle sen i odpoczynek pozwalają przywrócić optymalny poziom energii. Po wstaniu z łóżka jesteśmy gotowi do działania. A co, jeżeli… nie jesteśmy? Zdarza się, że po otwarciu oczu […]

  • Czy masturbacja wpływa na poziom testosteronu?

    Masturbacja to temat, wokół którego krąży wiele wątpliwości i mitów. I chociaż część z nich już dawno odstawiono między bajki (słyszałeś, że od masturbacji można oślepnąć, albo że od masturbacji wyrastają włosy na dłoniach?), inne wciąż pozostają przyczyną niepokoju. Niektórzy wierzą, że masturbacja odbiera energię, zainteresowanie seksem, obniża jakość nasienia i powoduje niedobór testosteronu. Jak […]

  • Standard pomiaru testosteronu – jak ocenić poziom testosteronu u mężczyzn

    Testosteron odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu męskich cech płciowych i utrzymywaniu sprawności seksualnej. Ma również ogromne znaczenie dla ogólnego zdrowia i jakości życia mężczyzn, a fakt ten coraz częściej zauważany jest przez lekarzy i innych specjalistów ochrony zdrowia. W ostatnich latach diagnostyka oraz terapia zaburzeń hormonalnych, przede wszystkim niedoboru testosteronu u mężczyzn, poczyniła znaczne postępy. […]