Zanim wziął testosteron myślał, że to kliniczna depresja

Blog

Rozmowa z pacjentem – zanim wziął testosteron myślał, że to kliniczna depresja

O terapii TRT można dużo czytać, jednak nic nie zastąpi realnego doświadczenia. Dlatego postanowiliśmy zaprosić naszych pacjentów, by podzielili się swoją historią. Dzisiaj porozmawiamy z Michałem. Prowadzi firmę transportową, ma 39 lat, a leczenie TRT rozpoczął w maju 2023, kiedy to zgłosił się do nas, całkowicie zrezygnowany, bez motywacji i pewności siebie. 

Objawy były krytyczne – brak ochoty na wychodzenie z domu, brak chęci na seks i problemy z tym związane. Przy powierzchownej ocenie można by założyć kliniczną depresją. Sukces Pana Michała tkwi w pogłębieniu tematu i szerszej diagnostyce. Bowiem badania krwi wykazały zdecydowany niedobór testosteronu – doprecyzowując wynik wynosił 250 ng/dl, czyli znacznie poniżej granicznej wartości 350, która i tak jest bardzo często niewystarczająca. Na szczęście Michał trafił do Męskiej Kliniki.

Dyrektor Męskiej Kliniki, Tomasz Waligóra: Z opisu Pana historii wiem, że w swoim życiu dotarł Pan do naprawdę nieciekawego punktu. Może Pan trochę opowiedzieć, jak się na tamtym etapie czuł i gdzie Pan szukał rozwiązania swoich problemów?

Pacjent Męskiej Kliniki, Pan Michał: Przede wszystkim totalny spadek chęci do życia codziennego – najprostsze obowiązki sprawiały mi problem. Druga sprawa to życie intymne. Internet był moim głównym źródłem poszukiwania.

T.W.: Czy wykonywał Pan jakieś badania i konsultował je ze specjalistą?

Pan Michał: Byłem 1 raz na wizycie u endokrynologa i przed tą wizytą wykonywałem badania. Lekarz przepisał mi jakieś tabletki nie pamiętam nazwy. Nie pomogło. A organizm pokazywał że coś jest nie tak jak trzeba. Wyżej wymieniony specjalista z tego co pamiętam nie do końca omówił ze mną wyniki badań. Przepisał tabletki nic poza tym. 

T.W.: Te problemy, o których Pan wspomina – jaki miały wpływ na poszczególne aspekty Pana życia?

Pan Michał:Wynika z tego że duży. Samoocena spadła do 0. Pewność siebie zniknęła. Brak chęci do jakiegokolwiek działania. Byłem nerwowy, wycofany. Problemy ze snem. Brak chęci na współżycie. Ogólnie jedna wielka porażka.

T.W.: Jak się Pan z tym czuł? I czy inni to dostrzegali?

Pan Michał: Bardzo Źle ! Brak chęci do życia jest strasznie wyczerpujące 🙂 Częściowo tak. Ja raczej nie uzewnętrzniam swoich problemów. Nie żalę się. Wolę cierpieć w milczeniu.

T.W.: Co by się działo, gdyby przez kolejne 12, 24, 36 czy 60 miesięcy nie znalazł Pan rozwiązania?

Pan Michał: Ciężko powiedzieć. Wolę o tym nie myśleć, a mogło być bardzo źle. 

T.W.: Jak Pan pamięta pierwszy kontakt z Męską Kliniką?

Pan Michał: Bardzo pozytywnie. Zadzwoniłem na nr podany w reklamie na facebooku. Osoba odbierająca telefon, szczegółowo opisała przebieg 1 wizyty. Co należy zrobić i przygotować.

T.W.: A pamięta Pan co w lekarzu szczególnie sprawiło, że poczuł się Pan zaopiekowany?

Pan Michał: Przede wszystkim podejście. Dr. prowadzący można powiedzieć wychodzi znacznie poza ramy standardowej wizyty u specjalisty np w przychodni czy nawet prywatnie. Wizyta jest bardzo przyjacielska ale zarazem profesjonalna. Dr. prowadzący gdy np ostatnio usłyszał u mnie w głosie delikatne zwątpienie, zapytał czy może pomóc, doradził, podsunął rozwiązanie. 

T.W.:Zatem jak wyglądały pierwsze miesiące terapii?

Pan Michał: Pozytywnie, znacząca poprawa w zachowaniu i podejściu do życia. 1 zmiany na lepsze były odczuwalne już po 2 tygodniach.

T.W.: Świetnie. Wyniki wyglądają bardzo dobrze. Jak dzisiaj się Pan czuje i jak ocenie leczenie TRT?

Pan Michał: Czuję się znakomicie. Polecam terapię każdemu mężczyźnie, który ma totalny spadek mocy, chęci do życia. 

T.W.: Pamięta Pan jak wyglądało Pana życie w zakresie żywienia, snu i treningu przed rozpoczęciem terapii, a jak wygląda teraz? Czy są jakieś różnice i jeśli tak, to jakie?

Pan Michał: Spałem po 5/6 h na dobę, jadłem byle co i o nieregularnych porach. Trening? Jaki Trening !. 0 Aktywności fizycznej. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Przede wszystkim mi się chce! Treningi w miarę możliwości, ale minimum 4 razy w tygodniu, z posiłkami jest znacznie lepiej ale tutaj jest jeszcze do poprawy. Sen – sen co najmniej 7/8 h. Samopoczucie bardzo dobre!

T.W.: Co może Pan powiedzieć o zdalnej formie leczenia i kontakcie z naszym zespołem, czy to dla Pana było wygodne?

Pan Michał: Oceniam wzorowo. Jest to bardzo wygodna forma. Nie trzeba jeździć po lekarzach i stać w kolejkach. 

T.W.: Czy ponownie podjąłby Pan taką samą decyzję o rozpoczęciu leczenia – jeśli tak, to czy żałuje Pan, że nie podjął jej wcześniej?

Pan Michał: Nawet bym się nie zastanawiał – Oczywiście że TAK – bardzo żałuję, że nie podjąłem leczenia wcześniej. 

T.W.: Czego najbardziej się Pan obawiał i okazało się, że to bezpodstawne?

Pan Michał: W sumie to nie obawiałem się niczego. Zastanawiałem się jedynie jak sobie poradzę z iniekcją podczas wyjazdów służbowych. 

T.W.: Dziękuję Panie Michale za szczerość i podzielenie się swoją historią.

Wkrótce będzie dostępny film z rozmowy z Panem Michałem.

  • Wpływ testosteronu na stan skóry. Czy testosteron powoduje pryszcze?

    Chociaż trądzik – powszechna choroba skóry – kojarzy się głównie z okresem dojrzewania, może utrzymywać się jeszcze długo po osiągnięciu dorosłości. Może również pojawić się po raz pierwszy u osób w dojrzałym wieku. Często można spotkać się z opinią, że szczególnie narażeni na niego są mężczyźni rozpoczynający terapię zastępczą testosteronem. Czy to prawda? Sprawdźmy, na […]

  • Testosteron a układ odpornościowy. Rola testosteronu w przebiegu infekcji i rozwoju chorób

    O testosteronie mówi się wiele. Określa się go mianem najważniejszego z męskich hormonów. I nie bez powodu – testosteron odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu sprawności seksualnej, wpływa na nastrój, umożliwia zachowanie optymalnej masy mięśniowej czy gęstości mineralnej kości. Jego funkcje jednak na tym się nie kończą. Badania dostarczają nam dowodów na to, że testosteron w […]

  • Terapia testosteronem a nowotwór prostaty

    W ciągu ostatniej dekady znacząco zwiększyła się świadomość – zarówno pacjentów, jak i lekarzy oraz pozostałego personelu medycznego – na temat niedoboru testosteronu u mężczyzn. Nastąpił wzrost popularności terapii zastępczej testosteronem (TRT), szczególnie w grupie pacjentów w podeszłym wieku, u których zdiagnozowano późny hipogonadyzm (LOH). W konsekwencji, obok setek badań potwierdzających skuteczność TRT, pojawiło się […]