Terapia testosteronem Warszawa - Męska Klinika

Blog

Terapia testosteronem Warszawa

07 listopada 2022

Terapia testosteronem Warszawa

Niedobór testosteronu to problem, którego nie można ignorować. Nie tylko ze względu na poważne konsekwencje zdrowotne, jakie mogą się z nim wiązać, ale także ze względu na skalę. Wysoki poziom stresu, niewłaściwa dieta, siedząca praca i brak aktywności fizycznej sprawiają, że coraz więcej mężczyzn może cierpieć z tego powodu. Jak pokazuje doświadczenie Męskiej Kliniki, a także liczne badania kliniczne, do obniżenia poziomu testosteronu dochodzi u coraz młodszych mężczyzn – nawet 20 i 30-latków.

Rośnie zainteresowanie terapią testosteronem w Warszawie

Warszawa to serce Polski – centrum rozwoju, inwestycji, biznesu i nauki. To nowoczesna metropolia – w niczym nieustępująca pozostałym światowym stolicom – w której priorytetowo traktuje się potrzeby mieszkańców. 

Warszawa jest najbezpieczniejszym miastem w Polsce (i 8. najbezpieczniejszą stolicą na świecie!), a 87% jej mieszkańców deklaruje, że jest zadowolone z jakości życia w stolicy. Biorąc pod uwagę fakt, że Warszawę zamieszkuję ponad 1 800 000 osób – jest to spektakularny wynik.

Kwestią, która bez wątpienia wpływa na codzienny komfort Warszawiaków, jest dostępność wysokiej jakości opieki medycznej – w tym hormonalnych terapii zastępczych, które są szczególnie ważne dla dojrzałych i starzejących się osób.

Terapia testosteronem w Warszawie może być potrzebna ponad 800 000 mężczyznom, którzy żyją w Warszawie. Szczególnie tym, którzy znajdują się w wieku poprodukcyjnym – to prawie 25% ogółu ludności. 

Niedobór testosteronu – objawy

Niedobór testosteronu – w terminologii medycznej określany również jako hipogonadyzm – może wiązać się z różnymi objawami, zaburzeniami pracy wielu narządów i układów w organizmie mężczyzny. 

Najczęściej obserwowanymi objawami niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn są:

 • Obniżenie sprawności seksualnej – zaburzenia erekcji, osłabienie wzwodów członka, trudność w osiągnięciu orgazmu.
 • Mniejszy popęd seksualny – brak lub znacznie mniejsze zainteresowanie seksem, objawiające się zarówno unikaniem stosunków, jak i zanikiem fantazji erotycznych.
 • Coraz rzadsze i coraz słabsze erekcje poranne oraz erekcje w trakcie snu.
 • Zmiana składu ciała – zmniejszenie masy mięśniowej przy jednoczesnym przyroście tkanki tłuszczowej (szczególnie w okolicy brzucha), zwiększone BMI sugerujące nadwagę lub otyłość. 
 • Stany depresyjne – częste poczucie smutku, przygnębienia, mniejsze zadowolenie z życia.
 • Zmęczenie – brak energii, problemy w odnalezieniu motywacji.
 • Zaburzenia pamięci i koncentracji – utrudniające naukę, pracę oraz codzienne funkcjonowanie. 

W związku z tym, że niedobór testosteronu przez pewien czas może rozwijać się bezobjawowo, warto profilaktycznie oznaczać poziom hormonu we krwi – nawet jeżeli nie zauważasz u siebie żadnych niepokojących symptomów. Specjaliści zalecają, aby zrobić to przynajmniej jeden raz w wieku 20-30 lat, a kolejne badania wykonywać regularnie po ukończeniu 35 lat. 

Niedobór testosteronu – diagnoza 

Narzędziem, które powszechnie wykorzystuje się w diagnozowaniu niedoboru testosteronu oraz innych problemów związanych z andropauzą, jest test ADAM – nieskomplikowany kwestionariusz, ułatwiający ocenę charakterystycznych objawów. 

Test można wykonać w gabinecie lekarskim w Warszawie lub – bezpłatnie i bez żadnych zobowiązań – na stronie Męskiej Kliniki. Wystarczy, że udzielisz odpowiedzi na 10 pytań, by dowiedzieć się, czy możesz mieć niedobór testosteronu. 

Do potwierdzenia diagnozy niezbędne jest wykonanie badania krwi, w którym oznaczony zostanie poziom testosteronu całkowitego oraz inne parametry, które mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne. 

Terapia testosteronem – Warszawa czy online?

Posiadając aktualne badania krwi, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Nie sugeruj się przesadnie normami, którymi kieruje się laboratorium podczas analizy parametrów – najczęściej są one zdecydowanie zaniżone i odbiegają od standardów, jakie przyjmuje się na świecie.

Jeżeli chcesz wiedzieć, czy Twoje wyniki wskazują na potrzebę rozpoczęcia terapii testosteronem, możesz skorzystać z kalkulatora na naszej stronie. Pamiętaj jednak, że ostateczna interpretacja wyników i diagnoza mogą być postawione jedynie przez lekarza.

Dobre wieści są takie, że nie musisz osobiście wybierać się do gabinetu, aby uzyskać poradę i rozpocząć leczenie. Wystarczy, że umówisz e-wizytę w Męskiej Klinice. Jeden z naszych lekarzy przeanalizuje Twoje wyniki, przeprowadzi szczegółowy wywiad i wybierze dla Ciebie najlepszą terapię. 

O ile będzie to uzasadnione medycznie, podczas e-wizyty otrzymasz e-receptę, dokładne instrukcje stosowania preparatu testosteronu oraz wskazówki dotyczące trybu życia i zmian, jakie warto wprowadzić, aby zwiększyć skuteczność leczenia.

Do zalet prowadzenia terapii testosteronem online zaliczamy:

 • Oszczędność czasu – łączysz się ze swoim lekarzem z dowolnego miejsca (o ile posiadasz dostęp do internetu), bez konieczności dojazdu.
 • Wygoda – nie musisz zmieniać swoich planów, e-wizyta może odbywać się, kiedy jesteś w domu, biurze, a nawet na wyjeździe.
 • Prywatna atmosfera – rozmawianie o osobistych (bardzo intymnych) problemach może być krępujące. E-wizyta często zwiększa komfort psychiczny i pozwala się otworzyć.

Ile trwa terapia testosteronem?

Leczenie polega na podawaniu preparatu testosteronu w określonej formie – domięśniowej, podskórnej, przezskórnej lub innej, wybranej przez lekarza i pacjenta – według ściśle określonego schematu dawkowania. 

To, jak szybko zauważysz efekty leczenia, zależy od nasilenia objawów, wyjściowego stężenia testosteronu we krwi, a także innych, indywidualnych predyspozycji. Pierwsze oznaki poprawy zauważalne są zwykle po 3 tygodniach od rozpoczęcia terapii. Na ostateczne efekty należy poczekać 6-12 miesięcy. 

 • Zaburzenia erekcji – przyczyny, objawy, diagnoza

  Sprawność seksualna istotnie wpływa na jakość życia mężczyzn. Osiąganie erekcji utożsamiane jest z siłą, zdrowiem, dobrą kondycją i atrakcyjnością. Trudności, jakie pojawiają się w tej sferze życia, bezpośrednio przekładają się na poczucie własnej wartości i relacje, które utrzymują lub nawiązują mężczyźni. Zaburzenia erekcji wymagają diagnostyki i odpowiedniego leczenia, które może przywrócić dobrostan – nie tylko […]

 • Niedobór testosteronu a inne choroby wieku podeszłego u mężczyzn

  Współczesna medycyna pozwala nam żyć dłużej, lepiej i zdrowiej. Oczekiwana długość życia dla mężczyzn wynosi aktualnie około 80 lat i cały czas wzrasta, szczególnie w krajach zachodnich, w których opieka medyczna świadczona jest na wysokim poziomie. Jest to niezwykle obiecujący trend, jednak oprócz optymizmu przynosi nam również wyzwanie – zapewnienie komfortu starzenia się coraz większej […]

 • Andropauza – jak deficyt testosteronu wpływa na jakość życia starzejących się mężczyzn

  Starzenie się organizmu związane jest z osłabieniem funkcji wielu narządów i układów, m.in. układu hormonalnego. Zjawisko to wiąże się z obniżeniem poziomu hormonów płciowych, m.in. testosteronu, związanym z szeregiem zmian i niekorzystnych objawów fizycznych, psychicznych i psychospołecznych. Stan ten określa się jako andropauzę, jednak – jak postaramy się za chwilę udowodnić – nie jest to […]