Terapia testosteronem Warszawa - Męska Klinika

Blog

Terapia testosteronem Warszawa

Terapia testosteronem Warszawa

Niedobór testosteronu to problem, którego nie można ignorować. Nie tylko ze względu na poważne konsekwencje zdrowotne, jakie mogą się z nim wiązać, ale także ze względu na skalę. Wysoki poziom stresu, niewłaściwa dieta, siedząca praca i brak aktywności fizycznej sprawiają, że coraz więcej mężczyzn może cierpieć z tego powodu. Jak pokazuje doświadczenie Męskiej Kliniki, a także liczne badania kliniczne, do obniżenia poziomu testosteronu dochodzi u coraz młodszych mężczyzn – nawet 20 i 30-latków.

Rośnie zainteresowanie terapią testosteronem w Warszawie

Warszawa to serce Polski – centrum rozwoju, inwestycji, biznesu i nauki. To nowoczesna metropolia – w niczym nieustępująca pozostałym światowym stolicom – w której priorytetowo traktuje się potrzeby mieszkańców. 

Warszawa jest najbezpieczniejszym miastem w Polsce (i 8. najbezpieczniejszą stolicą na świecie!), a 87% jej mieszkańców deklaruje, że jest zadowolone z jakości życia w stolicy. Biorąc pod uwagę fakt, że Warszawę zamieszkuję ponad 1 800 000 osób – jest to spektakularny wynik.

Kwestią, która bez wątpienia wpływa na codzienny komfort Warszawiaków, jest dostępność wysokiej jakości opieki medycznej – w tym hormonalnych terapii zastępczych, które są szczególnie ważne dla dojrzałych i starzejących się osób.

Terapia testosteronem w Warszawie może być potrzebna ponad 800 000 mężczyznom, którzy żyją w Warszawie. Szczególnie tym, którzy znajdują się w wieku poprodukcyjnym – to prawie 25% ogółu ludności. 

Niedobór testosteronu – objawy

Niedobór testosteronu – w terminologii medycznej określany również jako hipogonadyzm – może wiązać się z różnymi objawami, zaburzeniami pracy wielu narządów i układów w organizmie mężczyzny. 

Najczęściej obserwowanymi objawami niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn są:

 • Obniżenie sprawności seksualnej – zaburzenia erekcji, osłabienie wzwodów członka, trudność w osiągnięciu orgazmu.
 • Mniejszy popęd seksualny – brak lub znacznie mniejsze zainteresowanie seksem, objawiające się zarówno unikaniem stosunków, jak i zanikiem fantazji erotycznych.
 • Coraz rzadsze i coraz słabsze erekcje poranne oraz erekcje w trakcie snu.
 • Zmiana składu ciała – zmniejszenie masy mięśniowej przy jednoczesnym przyroście tkanki tłuszczowej (szczególnie w okolicy brzucha), zwiększone BMI sugerujące nadwagę lub otyłość. 
 • Stany depresyjne – częste poczucie smutku, przygnębienia, mniejsze zadowolenie z życia.
 • Zmęczenie – brak energii, problemy w odnalezieniu motywacji.
 • Zaburzenia pamięci i koncentracji – utrudniające naukę, pracę oraz codzienne funkcjonowanie. 

W związku z tym, że niedobór testosteronu przez pewien czas może rozwijać się bezobjawowo, warto profilaktycznie oznaczać poziom hormonu we krwi – nawet jeżeli nie zauważasz u siebie żadnych niepokojących symptomów. Specjaliści zalecają, aby zrobić to przynajmniej jeden raz w wieku 20-30 lat, a kolejne badania wykonywać regularnie po ukończeniu 35 lat. 

Niedobór testosteronu – diagnoza 

Narzędziem, które powszechnie wykorzystuje się w diagnozowaniu niedoboru testosteronu oraz innych problemów związanych z andropauzą, jest test ADAM – nieskomplikowany kwestionariusz, ułatwiający ocenę charakterystycznych objawów. 

Test można wykonać w gabinecie lekarskim w Warszawie lub – bezpłatnie i bez żadnych zobowiązań – na stronie Męskiej Kliniki. Wystarczy, że udzielisz odpowiedzi na 10 pytań, by dowiedzieć się, czy możesz mieć niedobór testosteronu. 

Do potwierdzenia diagnozy niezbędne jest wykonanie badania krwi, w którym oznaczony zostanie poziom testosteronu całkowitego oraz inne parametry, które mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne. Wykaz badań znajdziesz w stopce na naszej stronie.

Terapia testosteronem – Warszawa czy online?

Posiadając aktualne badania krwi, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Nie sugeruj się przesadnie normami, którymi kieruje się laboratorium podczas analizy parametrów – najczęściej są one zdecydowanie zaniżone i odbiegają od standardów, jakie przyjmuje się na świecie.

Jeżeli chcesz wiedzieć, czy Twoje wyniki wskazują na potrzebę rozpoczęcia terapii testosteronem, możesz skorzystać z bezpłatnej analizy, którą wykona nasz zespół medyczny. W tym celu należy wysłać zgłoszenie w Panelu Pacjenta.

Dobre wieści są takie, że nie musisz osobiście wybierać się do gabinetu, aby uzyskać poradę i rozpocząć leczenie. Wystarczy, że umówisz e-wizytę w Męskiej Klinice. Jeden z naszych lekarzy przeanalizuje Twoje wyniki, przeprowadzi szczegółowy wywiad i wybierze dla Ciebie najlepszą terapię. 

O ile będzie to uzasadnione medycznie, podczas e-wizyty otrzymasz e-receptę, dokładne instrukcje stosowania preparatu testosteronu oraz wskazówki dotyczące trybu życia i zmian, jakie warto wprowadzić, aby zwiększyć skuteczność leczenia.

Do zalet prowadzenia terapii testosteronem online zaliczamy:

 • Oszczędność czasu – łączysz się ze swoim lekarzem z dowolnego miejsca (o ile posiadasz dostęp do internetu), bez konieczności dojazdu.
 • Wygoda – nie musisz zmieniać swoich planów, e-wizyta może odbywać się, kiedy jesteś w domu, biurze, a nawet na wyjeździe.
 • Prywatna atmosfera – rozmawianie o osobistych (bardzo intymnych) problemach może być krępujące. E-wizyta często zwiększa komfort psychiczny i pozwala się otworzyć.

Ile trwa terapia testosteronem?

Leczenie polega na podawaniu preparatu testosteronu w określonej formie – domięśniowej, podskórnej, przezskórnej lub innej, wybranej przez lekarza i pacjenta – według ściśle określonego schematu dawkowania. Terapia co do zasady jest stałym procesem leczenia i może trwać nawet dożywotnio, przyczyniając się do poprawy parametrów zdrowotnych oraz jakości życia pacjenta.

To, jak szybko zauważysz efekty leczenia, zależy od nasilenia objawów, wyjściowego stężenia testosteronu we krwi, a także innych, indywidualnych predyspozycji. Pierwsze oznaki poprawy zauważalne są zwykle po 3 tygodniach od rozpoczęcia terapii. Na ostateczne efekty należy poczekać 6-12 miesięcy. 

 • Rozmowa z pacjentem – zanim wziął testosteron myślał, że to kliniczna depresja

  O terapii TRT można dużo czytać, jednak nic nie zastąpi realnego doświadczenia. Dlatego postanowiliśmy zaprosić naszych pacjentów, by podzielili się swoją historią. Dzisiaj porozmawiamy z Michałem. Prowadzi firmę transportową, ma 39 lat, a leczenie TRT rozpoczął w maju 2023, kiedy to zgłosił się do nas, całkowicie zrezygnowany, bez motywacji i pewności siebie.  Objawy były krytyczne – brak ochoty […]

 • Jądra pod lupą: anatomia, funkcje i związek z testosteronem

  Jądro to męski narząd odgrywający kluczową rolę w realizowaniu seksualnych i reprodukcyjnych funkcji organizmu. We współpracy z pozostałymi elementami męskiego układu rozrodczego – zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi – jądra wytwarzają, przechowują i wyprowadzają plemniki na zewnątrz, co umożliwia zapłodnienie żeńskiej komórki jajowej. Jądra odgrywają również kluczową rolę w produkcji męskich hormonów płciowych, przede wszystkim […]

 • Męska miłość – rola testosteronu w budowaniu i utrzymywaniu romantycznego związku

  Rola testosteronu, czyli podstawowego męskiego hormonu płciowego, może wydawać się oczywista. Kojarzy się go ze sprawnością seksualną, rywalizacją, dominacją, siłą. Tym, co męskie, twarde i szorstkie. Testosteron wpływa jednak na wiele więcej aspektów życia – co potwierdzają kolejne badania kliniczne – w tym na dynamikę romantycznych relacji, jakie nawiązują i podtrzymują mężczyźni.  Testosteron – znacznie […]