Gonadotropina kosmówkowa (hCG) w terapii testosteronem - Męska Klinika

Blog

Gonadotropina kosmówkowa

26 maja 2023

Gonadotropina kosmówkowa (hCG) w terapii testosteronem 

Stanowisko specjalistów Męskiej Kliniki – oraz współczesnego środowiska medycznego – jest jasne: gonadotropina kosmówkowa (hCG) powinna być włączana do protokołu terapii zastępczej testosteronem (TRT) u większości pacjentów z niedoborem testosteronu. Dlaczego? Ponieważ pozwala zmaksymalizować możliwość zachowania płodności, zapobiega atrofii jąder i reguluje poziom hormonów steroidowych, wpływając tym samym na optymalne funkcjonowanie organizmu. 

Czym jest hCG?

Gonadotropina kosmówkowa (w skrócie hCG od angielskiego określenia human chorionic gonadotropine) to hormon, który naturalnie wytwarzany jest przez organizm w niewielkich ilościach. Wyjątkiem jest okres ciąży u kobiet, kiedy poziom hCG w organizmie znacznie wzrasta. Z tego powodu gonadotropina kosmówkowa kojarzona jest głównie z testami ciążowymi. Co może mieć wspólnego z terapią zastępczą testosteronem? Wbrew pozorom: bardzo dużo!

hCG naśladuje hormon luteinizujący (LH), który uwalniany jest przez przysadkę mózgową
i stymuluje komórki Leydiga w jądrach do produkcji testosteronu oraz innych hormonów, m.in. progesteronu, DHEA, androstenedionu i pregnenolonu. Każdy z nich jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Gonadotropina kosmówkowa w terapii zastępczej testosteronem

Monoterapia testosteronem odpowiada za negatywne sprzężenie zwrotne – zarówno
z podwzgórzem, jak i przysadką mózgową – wpływając na tłumienie naturalnych mechanizmów sygnalizacyjnych. Innymi słowy: w odpowiedzi na wysoki poziom testosteronu, organizm przestaje uwalniać LH i FSH, co wpływa na zaburzenie szeregu funkcji – przede wszystkim płodności i wielkości jąder

Biorąc pod uwagę fakt, że celem terapii zastępczej testosteronem jest przywrócenie
i utrzymanie prawidłowych procesów fizjologicznych
, monoterapia – w wyniku której tłumione są inne hormony – często nie jest optymalnym wyborem.

hCG stosuje się w celu przywrócenia lub zachowania fizjologicznych procesów, jakie zachodzą w jądrach. Wspiera aktywność steroidogenezy, pozytywnie wpływa na spermatogenezę
i zapobiega atrofii jąder.

Terapia testosteronem a płodność

Każdy pacjent, który chce zachować płodność w czasie stosowania hormonalnej terapii zastępczej, powinien stosować preparat hCG. Rola gonadotropiny kosmówkowej w utrzymaniu płodności podczas przyjmowania testosteronu została przedstawiona w wielu badaniach klinicznych. 

Oznacza to, że pacjenci stosujący protokół TRT w połączeniu z hCG, mogą starać się
o powiększenie rodziny. Warto mieć jednak na uwadze, że powodzenie jest w dużej mierze zależne od stanu jąder w momencie rozpoczęcia leczenia. Szczególnie u pacjentów z niedoborem testosteronu spowodowanym hipogonadyzmem (uszkodzeniem funkcji gonad) hCG może być mniej efektywne niż środki wspomagające płodność. Każdy przypadek powinien zostać indywidualnie omówiony z lekarzem, np. podczas e-wizyty w Męskiej Klinice.

Inne korzyści ze stosowania hCG w TRT

Nawet jeżeli pacjent nie planuje reprodukcji i nie zależy mu na utrzymaniu płodności, za wprowadzeniem hCG do protokołu leczenia TRT przemawia szereg istotnych korzyści. Receptory LH (hormonu, który naśladuje gonadotropina kosmówkowa) znajdują się w wielu narządach, przede wszystkim w mózgu. Mechanizmy ich działania są złożone i wpływają na wiele funkcji organizmu.

Przede wszystkim, gonadotropina kosmówkowa pomaga zachować wielkość jąder, zapobiegając atrofii narządu, która jest jednym z potencjalnych skutków ubocznych leczenia testosteronem. Chociaż niektórzy uznają ten problem za typowo estetyczny, często wywołuje on poważny dyskomfort i niepokój u mężczyzn. 

W literaturze zostały udokumentowane przypadku pacjentów, którzy w trakcie terapii testosteronem i hCG, zaobserwowali powiększenie penisa (badanie obejmowało mężczyzn z mikropenisem). Efekt ten zanikał po zaprzestaniu przyjmowania hCG przez pacjentów. 

Ponadto wielu mężczyzn, u których wdrożono gonadotropinę kosmówkową do protokołu TRT, odczuwa wzrost libido oraz poprawę funkcji poznawczych.

  • Zaburzenia erekcji – przyczyny, objawy, diagnoza

    Sprawność seksualna istotnie wpływa na jakość życia mężczyzn. Osiąganie erekcji utożsamiane jest z siłą, zdrowiem, dobrą kondycją i atrakcyjnością. Trudności, jakie pojawiają się w tej sferze życia, bezpośrednio przekładają się na poczucie własnej wartości i relacje, które utrzymują lub nawiązują mężczyźni. Zaburzenia erekcji wymagają diagnostyki i odpowiedniego leczenia, które może przywrócić dobrostan – nie tylko […]

  • Niedobór testosteronu a inne choroby wieku podeszłego u mężczyzn

    Współczesna medycyna pozwala nam żyć dłużej, lepiej i zdrowiej. Oczekiwana długość życia dla mężczyzn wynosi aktualnie około 80 lat i cały czas wzrasta, szczególnie w krajach zachodnich, w których opieka medyczna świadczona jest na wysokim poziomie. Jest to niezwykle obiecujący trend, jednak oprócz optymizmu przynosi nam również wyzwanie – zapewnienie komfortu starzenia się coraz większej […]

  • Andropauza – jak deficyt testosteronu wpływa na jakość życia starzejących się mężczyzn

    Starzenie się organizmu związane jest z osłabieniem funkcji wielu narządów i układów, m.in. układu hormonalnego. Zjawisko to wiąże się z obniżeniem poziomu hormonów płciowych, m.in. testosteronu, związanym z szeregiem zmian i niekorzystnych objawów fizycznych, psychicznych i psychospołecznych. Stan ten określa się jako andropauzę, jednak – jak postaramy się za chwilę udowodnić – nie jest to […]