
Przeciwwskazania do terapii testosteronem
Terapia testosteronem podobnie jak inne rodzaje terapii hormonalnych ma pewne przeciwskazania. Sprawdź jakie są przeciwskazania do TRT.
25 listopada 2022
Obniżony poziom testosteronu negatywnie wpływa na wiele aspektów życia mężczyzny. Może odczuwalnie pogorszyć jakość codziennego funkcjonowania, a nawet stać się przyczyną poważnych chorób metabolicznych i sercowo-naczyniowych. W jaki sposób objawia się niedobór testosteronu? Jakie sygnały powinny Cię zaalarmować i skłonić do wykonania badań diagnostycznych? Najważniejsze informacje znajdziesz w poniższym artykule.
Niedobór testosteronu stwierdza się u mężczyzn, u których występują charakterystyczne objawy podmiotowe i przedmiotowe oraz obniżone stężenie testosteronu w surowicy krwi.
Podstawową przyczyną niedoboru testosteronu jest hipogonadyzm, czyli choroba skutkująca dysfunkcją gonad (w tym wypadku – jąder), zaburzeniem produkcji testosteronu oraz plemników. W medycynie wyróżnia się dwa rodzaje podstawowe hipogonadyzmu:
W praktyce lekarskiej coraz częściej spotykamy również hipogonadyzm czynnościowy. Jest to stan obniżonego poziomu testosteronu, spowodowanego przez:
Właściwe postępowanie – uwzględniające pełną współpracę pacjenta z lekarzem prowadzącym oraz indywidualne możliwości organizmu – umożliwia cofnięcie się hipogonadyzmu czynnościowego.
Objawy, które powinny sugerować zaburzenia męskiej gospodarki hormonalnej, można podzielić na seksualne, fizyczne oraz psychiczne.
Objawy związane ze sferą seksualną często należą do pierwszych, jakie zauważa u siebie mężczyzna z obniżonym poziomem testosteronu. Zwykle są to:
Seksualne objawy hipogonadyzmu mogą znacząco wpływać na samopoczucie mężczyzny, a także sprzyjać problemom w związku lub małżeństwie.
Objawy fizyczne mogą zostać samodzielnie zaobserwowane przez pacjenta, który zmaga się z obniżonym poziomem testosteronu i omówione podczas e-wizyty z lekarzem.
Najczęstsze objawy fizyczne obserwowane u pacjentów z hipogonadyzmem to:
Zbyt niskie stężenie testosteronu, a także problemy natury seksualnej i fizycznej, które są z nim związane, mogą sprzyjać obniżeniu kondycji psychicznej pacjentów.
Mężczyźni, którzy zmagają się z hipogonadyzmem, są narażeni na:
Jeżeli zauważasz u siebie wybrane z przedstawionych objawów seksualnych, fizycznych lub psychicznych, możesz podejrzewać, że ich przyczyną jest obniżony poziom testosteronu. Zanim zdecydujesz się na dalszą diagnostykę, wykonaj test ADAM – krótki kwestionariusz, który umożliwi ocenę Twoich symptomów pod kątem hipogonadyzmu i wskaże Ci dalsze postępowanie.
W dłuższej perspektywie nieleczony hipogonadyzm – oprócz wskazanych wcześniej symptomów – może powodować zaburzenia seksualne, zaburzenia nastroju, osteoporozę i podatność kości na złamania, choroby metaboliczne (m.in. cukrzycę), zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej i otyłość, choroby sercowo-naczyniowe, chorobę Alzheimera czy anemię.
Przykre objawy seksualne, fizyczne i psychiczne znacząco obniżają poziom życia pacjentów, którzy – po wdrożeniu terapii zastępczej testosteronem – mogą czerpać z niego pełną satysfakcję.
4 proste kroki do leczenia – wykonaj BEZPŁATNY TEST ADAM
Terapia testosteronem podobnie jak inne rodzaje terapii hormonalnych ma pewne przeciwskazania. Sprawdź jakie są przeciwskazania do TRT.
Obniżony poziom testosteronu może negatywnie rzutować na wiele aspektów życia mężczyzny – od problemów seksualnych, przez różnorodne dolegliwości fizyczne, aż po zaburzenia nastroju i trudności natury psychicznej.
Testosteron to hormon, o którym jest głośno. Nie tylko w medycynie, ale również w popkulturze – o testosteronie nagrano kilka znanych piosenek, wykorzystano go również jako tytuł filmu z gwiazdorską obsadą.