Testosteron bez recepty czy można kupić legalnie - Męska Klinika

Blog

testosteron bez recepty

Testosteron bez recepty – czy można kupić legalnie?

Testosteron to hormon, który wzbudza dużo emocji i prowadzi do wielu – niekoniecznie medycznych – rozważań. Sporo mówi się o nim w mediach, męskich czasopismach czy na siłowniach, uznając go za synonim męskości, siły, agresji i pewności siebie. Istnieje powszechne przekonanie, że testosteron po prostu pomaga mężczyznom w budowaniu atletycznej sylwetki i poprawia jakość życia seksualnego. Wiele osób skłania to do rozpoczęcia terapii hormonalnej na własną rękę, bez konsultacji lekarskiej i przy pomocy (co najmniej) podejrzanych produktów. Najczęściej jest to działanie nie tyle co nielegalne, ale przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Testosteron – o co właściwie chodzi?

Testosteron to podstawowy męski hormon płciowy, wytwarzany przez komórki Leydiga, które znajdują się w jądrach. Niewielkie ilości testosteronu są produkowane również przez korę nadnerczy, a w przypadku kobiet – przez jajniki i łożysko. 

Najważniejsze funkcje testosteronu w organizmie to:

 • Rozwój cech płciowych na etapie życia płodowego – rozwój jąder, moszny, gruczołu krokowego, prącia, pęcherzyków nasiennych. 
 • Stymulowanie procesu spermatogenezy – powstawania i dojrzewania plemników.
 • Powstawanie drugo- i trzeciorzędowych cech męskich – owłosienia, niskiej barwy głosu, męskiej budowy ciała i rozmieszczenia tkanki tłuszczowej.
 • Pobudzanie i utrzymywanie funkcji seksualnych mężczyzny.
 • Działanie anaboliczne – pobudzania syntezę białek i zmniejszania zakres ich katabolizmu, co wpływa na rozrost mięśni szkieletowych.
 • Zwiększanie gęstości mineralnej kości. 

Niedobór testosteronu w dorosłych mężczyzn manifestuje się w postaci zaburzeń seksualnych, fizycznych oraz psychicznych. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Jakie są objawy oraz skutki uboczne niedoboru testosteronu?

Terapia testosteronem 

Hormonalna terapia zastępcza zawsze powinna być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza, na podstawie wskazań medycznych, takich jak np. pierwotny lub wtórny hipogonadyzm (u większości pacjentów aktualnie diagnozuje się idiopatyczny hipogonadyzm – o nieznanej przyczynie i niepowiązany bezpośrednio z innymi chorobami, często mający charakter czynnościowy lub środowiskowy). Obniżony poziom testosteronu powinien zostać potwierdzony na podstawie charakterystycznych cech klinicznych oraz poprzez badania biochemiczne.

W medycynie przy leczeniu hipogonadyzmu wykorzystuje się pochodne testosteronu, przede wszystkim estry: enantan, heptanian, propionian, cypionian, undekanian. Preparaty na ich bazie mogą być podawane przezskórnie, podskórnie, dopoliczkowo, donosowo lub domięśniowo. O wyborze odpowiedniej substancji, dawce oraz metodzie podania zawsze decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem.

Wszystkie preparaty zawierające testosteron w Polsce są wydawane z przepisu lekarza. Oznacza to, że nie można w sposób legalny kupić ich samodzielnie testosteronu bez recepty. Pomimo to, z niepokojem obserwujemy utrzymujące się zainteresowanie preparatami z nieoficjalnych źródeł. Sięgają po nie mężczyźni, którzy chcą szybko zwiększyć swoją masę mięśniową oraz poszukujący wsparcia w leczeniu wstydliwych (w swojej własnej ocenie) problemów seksualnych czy fizycznych. 

W tym momencie konieczne jest podkreślenie, że stosowanie produktów z niepewnych źródeł (za takie uznaje się wszystkie miejsca poza aptekami – strony internetowe, serwisy aukcyjne, osoby prywatne etc.) jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Dlaczego? Przede wszystkim, preparaty tego typu nie podlegają żadnym testom ani badaniom. Nigdy nie można być pewnym, co właściwie zawierają, a więc nie sposób przewidzieć, w jaki sposób wpłyną na organizm osoby, która je zażywa.

Co więcej, nawet stosowanie produktów aptecznych – jeżeli uzyskano do nich dostęp w sposób nielegalny, np. korzystając z recepty wystawionej dla innej osoby – jest bardzo niebezpieczne, jeżeli odbywa się bez kontroli lekarza. 

Preparaty z testosteronem – przegląd dostępnych rozwiązań

Preparaty z testosteronem – bez względu na dawkę czy sposób podania – są dostępne tylko na receptę. Należy stosować je ściśle według wskazań lekarza i w żadnym wypadku nie podejmować samodzielnie decyzji o zwiększeniu lub zmniejszeniu dawki czy całkowitym odstawieniu leku.

Jeżeli podejrzewasz u siebie niedobór testosteronu i chcesz rozpocząć skuteczne i bezpieczne leczenie, to wykonaj badania krwi, a następnie wyślij zgłoszenie do bezpłatnej analizy, której dokona nasz zespół medyczny.

Preparaty z testosteronem, które stosują nasi pacjenci, to m.in.:

 • Testosteronum prolongatum, roztwór do wstrzykiwań. 1 ml roztworu zawiera 100 mg testosteronu enantanu. Lek podaje się domięśniowo, a jego farmakokinetyka wskazuje, że optymalna częstotliwość przyjmowania wynosi co 3 lub 4 dni. Dawka oraz częstotliwość dobierane są podczas e-wizyty lekarskiej.
 • Testavan, żel do stosowania na skórę. 1 g żelu zawiera 20 mg testosteronu. Lek podaje się na skórę barków, ramion lub brzucha, rozsmarowując cienką warstwę – najczęściej raz dziennie, o tej samej porze. Dawka dobierana jest podczas e-wizyty lekarskiej.

Preparatów z testosteronem nie podaje się w formie doustnie, ze względu na to, że są praktycznie całkowicie metabolizowane w wątrobie. To, co czasem bywa reklamowane jako testosteron w tabletkach, najczęściej oznacza suplement diety, który ma stymulować organizm do produkcji większej ilości hormonu (tzw. booster testosteronu). Takie preparaty nie mają żadnego działania leczniczego i nie rozwiążą problemów związanych z niedoborem testosteronu w organizmie. 

Źródła:

Gonadal steroids and body composition, strength, and sexual function in men. Joel S Finkelstein, Hang Lee, Sherri-Ann M Burnett-Bowie, J Carl Pallais, Elaine W Yu, Lawrence F Borges, Brent F Jones, Christopher V Barry, Kendra E Wulczyn, Bijoy J Thomas, Benjamin Z Leder.

 • Testosteron a alkohol. Jak picie wpływa na Twoją męskość?

  Badania wskazują, że okazjonalny drink może spowodować umiarkowany i krótkotrwały wzrost poziomu testosteronu we krwi. Spożywanie alkoholu w nadmiarze przynosi jednak zgoła inne skutki. Sprawia, że produkcja testosteronu konsekwentnie się obniża. Im częściej sięgasz po alkohol – bez względu na jego rodzaj – tym bardziej jesteś narażony na niedobór męskich hormonów płciowych. Z każdą opróżnioną […]

 • Wpływ testosteronu na stan skóry. Czy testosteron powoduje pryszcze?

  Chociaż trądzik – powszechna choroba skóry – kojarzy się głównie z okresem dojrzewania, może utrzymywać się jeszcze długo po osiągnięciu dorosłości. Może również pojawić się po raz pierwszy u osób w dojrzałym wieku. Często można spotkać się z opinią, że szczególnie narażeni na niego są mężczyźni rozpoczynający terapię zastępczą testosteronem. Czy to prawda? Sprawdźmy, na […]

 • Testosteron a układ odpornościowy. Rola testosteronu w przebiegu infekcji i rozwoju chorób

  O testosteronie mówi się wiele. Określa się go mianem najważniejszego z męskich hormonów. I nie bez powodu – testosteron odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu sprawności seksualnej, wpływa na nastrój, umożliwia zachowanie optymalnej masy mięśniowej czy gęstości mineralnej kości. Jego funkcje jednak na tym się nie kończą. Badania dostarczają nam dowodów na to, że testosteron w […]