Testosteron bez recepty czy można kupić legalnie - Męska Klinika

Blog

testosteron bez recepty

10 stycznia 2023

Testosteron bez recepty – czy można kupić legalnie?

Testosteron to hormon, który wzbudza dużo emocji i prowadzi do wielu – niekoniecznie medycznych – rozważań. Sporo mówi się o nim w mediach, męskich czasopismach czy na siłowniach, uznając go za synonim męskości, siły, agresji i pewności siebie. Istnieje powszechne przekonanie, że testosteron po prostu pomaga mężczyznom w budowaniu atletycznej sylwetki i poprawia jakość życia seksualnego. Wiele osób skłania to do rozpoczęcia terapii hormonalnej na własną rękę, bez konsultacji lekarskiej i przy pomocy (co najmniej) podejrzanych produktów. Najczęściej jest to działanie nie tyle co nielegalne, ale przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Testosteron – o co właściwie chodzi?

Testosteron to podstawowy męski hormon płciowy, wytwarzany przez komórki Leydiga, które znajdują się w jądrach. Niewielkie ilości testosteronu są produkowane również przez korę nadnerczy, a w przypadku kobiet – przez jajniki i łożysko. 

Najważniejsze funkcje testosteronu w organizmie to:

  • Rozwój cech płciowych na etapie życia płodowego – rozwój jąder, moszny, gruczołu krokowego, prącia, pęcherzyków nasiennych. 
  • Stymulowanie procesu spermatogenezy – powstawania i dojrzewania plemników.
  • Powstawanie drugo- i trzeciorzędowych cech męskich – owłosienia, niskiej barwy głosu, męskiej budowy ciała i rozmieszczenia tkanki tłuszczowej.
  • Pobudzanie i utrzymywanie funkcji seksualnych mężczyzny.
  • Działanie anaboliczne – pobudzania syntezę białek i zmniejszania zakres ich katabolizmu, co wpływa na rozrost mięśni szkieletowych.
  • Zwiększanie gęstości mineralnej kości. 

Niedobór testosteronu w dorosłych mężczyzn manifestuje się w postaci zaburzeń seksualnych, fizycznych oraz psychicznych. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Jakie są objawy oraz skutki uboczne niedoboru testosteronu?

Terapia testosteronem 

Hormonalna terapia zastępcza zawsze powinna być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza, na podstawie wskazań medycznych, takich jak np. pierwotny lub wtórny hipogonadyzm (u większości pacjentów aktualnie diagnozuje się idiopatyczny hipogonadyzm – o nieznanej przyczynie i niepowiązany bezpośrednio z innymi chorobami, często mający charakter czynnościowy lub środowiskowy). Obniżony poziom testosteronu powinien zostać potwierdzony na podstawie charakterystycznych cech klinicznych oraz poprzez badania biochemiczne.

W medycynie przy leczeniu hipogonadyzmu wykorzystuje się pochodne testosteronu, przede wszystkim estry: enantan, heptanian, propionian, cypionian, undekanian. Preparaty na ich bazie mogą być podawane przezskórnie, podskórnie, dopoliczkowo, donosowo lub domięśniowo. O wyborze odpowiedniej substancji, dawce oraz metodzie podania zawsze decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem.

Wszystkie preparaty zawierające testosteron w Polsce są wydawane z przepisu lekarza. Oznacza to, że nie można w sposób legalny kupić ich samodzielnie testosteronu bez recepty. Pomimo to, z niepokojem obserwujemy utrzymujące się zainteresowanie preparatami z nieoficjalnych źródeł. Sięgają po nie mężczyźni, którzy chcą szybko zwiększyć swoją masę mięśniową oraz poszukujący wsparcia w leczeniu wstydliwych (w swojej własnej ocenie) problemów seksualnych czy fizycznych. 

W tym momencie konieczne jest podkreślenie, że stosowanie produktów z niepewnych źródeł (za takie uznaje się wszystkie miejsca poza aptekami – strony internetowe, serwisy aukcyjne, osoby prywatne etc.) jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Dlaczego? Przede wszystkim, preparaty tego typu nie podlegają żadnym testom ani badaniom. Nigdy nie można być pewnym, co właściwie zawierają, a więc nie sposób przewidzieć, w jaki sposób wpłyną na organizm osoby, która je zażywa.

Co więcej, nawet stosowanie produktów aptecznych – jeżeli uzyskano do nich dostęp w sposób nielegalny, np. korzystając z recepty wystawionej dla innej osoby – jest bardzo niebezpieczne, jeżeli odbywa się bez kontroli lekarza. 

Preparaty z testosteronem – przegląd dostępnych rozwiązań

Preparaty z testosteronem – bez względu na dawkę czy sposób podania – są dostępne tylko na receptę. Należy stosować je ściśle według wskazań lekarza i w żadnym wypadku nie podejmować samodzielnie decyzji o zwiększeniu lub zmniejszeniu dawki czy całkowitym odstawieniu leku.

Jeżeli podejrzewasz u siebie niedobór testosteronu i chcesz rozpocząć skuteczne i bezpieczne leczenie, umów się na e-wizytę do naszych specjalistów.

Preparaty, które stosują nasi pacjenci, to m.in.:

  • Testosteronum prolongatum, roztwór do wstrzykiwań. 1 ml roztworu zawiera 100 mg testosteronu enantanu. Lek podaje się domięśniowo, a jego farmakokinetyka wskazuje, że optymalna częstotliwość przyjmowania wynosi co 3 lub 4 dni. Dawka dobierana jest podczas e-wizyty lekarskiej.
  • Androtop, żel do stosowania na skórę. 5 g żelu zawiera 50 mg testosteronu. Lek podaje się na skórę barków, ramion lub brzucha, rozsmarowując cienką warstwę – najczęściej raz dziennie, o tej samej porze. Dawka dobierana jest podczas e-wizyty lekarskiej.

Preparatów z testosteronem nie podaje się w formie doustnie, ze względu na to, że są całkowicie metabolizowane w wątrobie. To, co czasem bywa reklamowane jako testosteron w tabletkach, najczęściej oznacza suplement diety, który ma stymulować organizm do produkcji większej ilości hormonu (tzw. booster testosteronu). Takie preparaty nie mają żadnego działania leczniczego i nie rozwiążą problemów związanych z niedoborem testosteronu w organizmie. 

  • Po jakim czasie spodziewać się efektów terapii testosteronem? 

    Objawy niedoboru testosteronu potrafią znacznie obniżyć komfort życia. Stany depresyjne, trudności w koncentracji, spadek masy mięśniowej, problemy natury seksualnej i inne objawy – zwłaszcza jeżeli narastają przez wiele lat – negatywnie przekładają się na wiele aspektów życia. Obniżają satysfakcję z pracy, sprawność fizyczną, pewność siebie, utrudniają utrzymywanie bliskich relacji. Nie dziwi nas zatem niecierpliwość, z […]

  • Obniżony poziom testosteronu – przyczyna czy konsekwencja depresji u mężczyzn?

    Związek pomiędzy depresją i innymi zaburzeniami nastroju u mężczyzn a niskim poziomem testosteronu, jest złożony i wciąż nie do końca poznany. Z całą pewnością jednak istnieje. Zaburzenia afektywne uznawane są za jeden z podstawowych objawów niedoboru testosteronu. Z drugiej strony – u mężczyzn z depresją często stwierdza się obniżony poziom tego hormonu.  Depresja u mężczyzn […]

  • Terapia testosteronem – wywiad z dyrektorem Męskiej Kliniki Tomaszem Waligórą

    Niedobór testosteronu i terapia hormonalna to tematy, wokół których narosło wiele mitów. Internet pełen jest wątpliwej jakości porad – udzielanych najczęściej przez osoby, które nie posiadają żadnej wiedzy medycznej – oraz preparatów bez recepty, które obiecują wzrost energii, poprawę sprawności seksualnej i łatwe budowanie masy mięśniowej. W Męskiej Klinice staramy się to zmienić. Naszym pacjentom […]