Test ADAM - sprawdź, czy potrzebujesz terapii testosteronem - Męska Klinika

Blog

Test ADAM sprawdź czy potrzebujesz terapii testosteronem

Test ADAM – sprawdź, czy potrzebujesz terapii testosteronem

Niedobór testosteronu to dolegliwość, z którą mierzą się mężczyźni w różnym wieku – najczęściej dotyka dojrzałych pacjentów, jednak nie oszczędza również 20- czy 30-latków. Skala problemu wciąż jest trudna do oszacowania – ze względu na to, że stosunkowo niewielu mężczyzn jest w tym kierunku diagnozowanych i leczonych – jednak z całą pewnością występuje on częściej, niż może się wydawać. 

Niedobór testosteronu – objawy, na które należy zwrócić uwagę

Zbyt niski poziom testosteronu powoduje szereg uciążliwych objawów, które często przypisuje się fizjologicznemu procesowi starzenia się organizmu. Mężczyźni zdają się akceptować fizyczne dolegliwości, zmianę wyglądu ciała, zaburzenie funkcji seksualnych czy obniżony nastrój, jako nieuniknioną kolej rzeczy. Tymczasem w wielu przypadkach można je skutecznie leczyć, odzyskując komfort życia i poprawiając swoje zdrowie.

Jakie objawy mogą świadczyć o niedoborze testosteronu? To przede wszystkim:

 • Obniżone libido – mniejsze zainteresowanie seksem, rzadsze inicjowanie zbliżeń, a nawet stopniowy zanik myśli i fantazji o charakterze erotycznym.
 • Zaburzenia erekcji – trudności w osiągnięciu i utrzymaniu wzwodu, coraz rzadsze lub osłabione erekcje poranne. 
 • Zaburzenia orgazmu – trudności w osiągnięciu orgazmu lub osłabienie odczuć, jakie mu towarzyszą.
 • Wzrost masy ciała – zwiększona ilość tkanki tłuszczowej (szczególnie charakterystyczne dla niedoboru testosteronu jest nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, tzw. otyłość brzuszna), powiększenie piersi (ginekomastia), utrata masy mięśniowej.
 • Dolegliwości mięśniowo-stawowe – ból, osłabienie siły mięśni. 
 • Stany depresyjne, lękowe – obniżony nastrój, zaburzenia snu, długotrwałe przygnębienie lub zwiększona nerwowość. 
 • Problemy z pamięcią – trudność w uczeniu się, zapamiętywaniu informacji, zaburzenia koncentracji. 

Większość z przedstawionych objawów w istotny sposób rzutuje na jakość życia mężczyzn. Zaburzenia seksualne mogą być przyczyną problemów w relacjach. Przyrost tkanki tłuszczowej może wpływać nie tylko na samopoczucie czy pewność siebie, ale również stanowić ryzyko rozwoju poważnych chorób. Liczne badania dowodzą, że niski poziom testosteronu może odpowiadać za choroby metaboliczne, sercowo-naczyniowe, osteoporozę, chorobę Alzheimera i wiele innych.

Aby dowiedzieć się więcej o objawach niedoboru testosteronu, zajrzyj do tego artykułu: Jakie są objawy oraz skutki uboczne niedoboru testosteronu?

Jak sprawdzić, czy mogę mieć niedobór testosteronu – test ADAM

Jeżeli podejrzewasz, że możesz mieć niski poziom testosteronu, powinieneś skorzystać z porady lekarza – możesz zrobić to wygodnie, podczas e-wizyty w Męskiej Klinice. Nie jesteś pewien czy potrzebujesz leczenia? Wykonaj bezpłatny test diagnostyczny ADAM.

ADAM (skrót od angielskiego Androgen Deficiency in the Aging Male – Niedobór androgenów u starzejących się mężczyzn) to kwestionariusz opracowany w 2000 roku przez zespół lekarzy z Uniwersytetu w Saint Louis. Zawiera 10 pytań związanych z objawami typowymi dla niedoboru testosteronu, np.

Czy obserwujesz brak popędu płciowego?

Czy odnotowałeś spadek zadowolenia z życia?

Czy bywasz smutny i/lub w złym humorze?

Aby wypełnić test, wystarczy odpowiedzieć tak lub nie na każde z nich.

Kwestionariusz jest łatwy do wypełnienia – pacjent może zrobić to samodzielnie lub przy pomocy lekarza pierwszego kontaktu – a przy tym bardzo pomocny w diagnozowaniu zaburzeń hormonalnych u mężczyzn. Dzięki temu szybko spotkał się z uznaniem w środowisku medycznym. ADAM został przetłumaczony na wiele różnych języków i z powodzeniem wdrożony jako narzędzie diagnostyczne na całym świecie. Test ADAM wykorzystuje się w monitorowaniu przebiegu leczenia testosteronem – wdrożenie TRT wpływa na poprawę wyników, jakie deklarują pacjenci. 

Jak pokazują badania, ADAM wykazuje 88% czułości i 60% swoistości (Morley i inn.). W innym opracowaniu wskaźniki te oszacowano na 97% czułości i 30% swoistości (Lunenfeld i in.). Oznacza to, że kwestionariusz pozwala z bardzo dużym prawdopodobieństwem wskazać na niedobór testosteronu. Z drugiej strony, ze względu na niewysoką swoistość, może powodować trudności w ocenie pacjentów z optymalnym poziomem hormonu. 

Test ADAM jest bardzo dobrym narzędziem diagnostycznym pierwszego wyboru, jednak – ze względu na swoje ograniczenia – jego wyniki nie mogą stanowić podstawy do stwierdzenia niedoboru testosteronu. Konieczne jest rozszerzenie wyników o badania krwi

Źródła:

Using the ADAM Questionnaire in Primary Care to Identify Hypoandrogenism in Males Aged 40 Years or Older, Burns J.

Comparison of questionnaires used for screening and symptom identification in hypogonadal men, Bernie A. M., Scovell J. M. i in.

The quantitative ADAM questionnaire: a new tool in quantifying the severity of hypogonadism, Mohamed O, Freundlich RE. i in.

Relationship between the Saint Louis University ADAM questionnaire and sexual hormonal levels in a male outpatient population over 50 years of age, Martínez-Jabaloyas JM, Queipo-Zaragozá A. i in.

 • Brak ochoty na seks – dlaczego męskie libido spada?  

  Niskie libido u mężczyzn to wciąż temat tabu. Nie usłyszysz o nim podczas spotkania ze znajomymi albo w trakcie oglądania meczu w pubie. Ta swoista zmowa milczenia nie zmienia jednak faktów – nawet 1 na 5 mężczyzn może zmagać się z obniżonym popędem seksualnym. Jeżeli Ciebie również niepokoi brak ochoty na seks, nie musisz rozmawiać […]

 • Jak żyć dłużej? Testosteron a śmiertelność mężczyzn

  Badania kliniczne wykazały, że u mężczyzn z niskim poziomem testosteronu ryzyko zgonu jest wyższe niż w przypadku mężczyzn z prawidłowym poziomem. Za zwiększoną śmiertelność najczęściej odpowiadają choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory. Wnioski te prowadzą do kluczowych pytań: czy niedobór testosteronu jest bezpośrednio związany z patogenezą tych schorzeń, czy jest jedynie biomarkerem złego stanu zdrowia? Czy terapia […]

 • Testosteron a płodność mężczyzn – starania o dziecko przy niedoborze testosteronu

  Pacjenci, którzy dowiadują się – lub podejrzewają – że ich poziom testosteronu jest niski, często obawiają się o swoją płodność. Dotyczy to zarówno młodych mężczyzn, którzy chcą w przyszłości założyć rodzinę, jak i dojrzałych pacjentów, którzy wciąż rozważają możliwość starań o pierwsze lub kolejne dziecko. Jak testosteron wpływa na płodność mężczyzny? O co warto zadbać, […]