Terapia testosteronem Wrocław - Męska Klinika

Blog

Terapia testosteronem Wrocław

Terapia testosteronem Wrocław

Terapia testosteronem we Wrocławiu wzbudza coraz większe zainteresowanie. Z jednej strony wynika to z większej świadomości dotyczącej starzenia się mężczyzn i możliwości współczesnej medycyny. Z drugiej – z zanikania tabu związanego z zaburzeniami seksualnymi, fizycznymi i psychicznymi u panów. Mężczyznom – nie tylko we Wrocławiu, ale również w skali całego kraju – łatwiej jest mówić o intymnych dolegliwościach i poszukiwać pomocy lekarza.   

Wrocławianie potrzebują TRT

Wrocław jest wyjątkowy pod każdym względem. Nikt, kto spędził tutaj chociażby kilka chwil, nie powinien mieć co do tego żadnych wątpliwości. Na przestrzeni 12 wysp i 112 mostów łączy się przeszłość z innowacją, nauka z biznesem, a dynamiczny rozwój z imponującymi inwestycjami. 

Wrocław jest jednym z polskich Miast Przyszłości, ustępując w rankingu jedynie Warszawie. Oznacza to, że stolica Dolnego Śląska jest doskonale przygotowana na wyzwania, z jakimi mieszkańcy będą mierzyć się do roku 2050. Jednym z nich bez wątpienia jest starzenie się Wrocławian.

Według danych z 2021 roku na ludność Wrocławia składa się ponad 672 000 osób, z czego 316 000 to mężczyźni. Niemal 150 000 tysięcy Wrocławian ma 40 lub więcej lat, a więc znajduje się w grupie ryzyka niedoboru testosteronu

Wszystko wskazuje na to, że terapia testosteronem we Wrocławiu jest ważną kwestią medyczną i społeczną. A jej znaczenie z biegiem lat – i stale zwiększającej się średniej długości życia mężczyzn – będzie konsekwentnie rosnąć. 

Niedobór testosteronu – podstawowe objawy

Mężczyźni, którzy podejrzewają u siebie niedobór testosteronu, powinni wykonać krótki test ADAM, dostępny za darmo na stronie Męskiej Kliniki. Warto również, aby zapoznali się z najczęściej obserwowanymi objawami obniżonego poziomu testosteronu. Są to:

 • Obniżenie libido – mniejsze zainteresowanie seksem, mniejsza liczba stosunków, wyraźnie obniżony popęd seksualny.
 • Zaburzenia erekcji – zanik lub wyraźnie rzadsze występowanie porannych erekcji, trudność w osiągnięciu i utrzymaniu erekcji, osłabienie wzwodu.
 • Mniejsza satysfakcja seksualna – trudność w osiągnięciu orgazmu lub zmniejszenie intensywności doznań.
 • Zaburzenia nastroju – nasilony smutek, stany lękowe, huśtawka nastrojów, mniejsze zadowolenie z życia.
 • Zaburzenia koncentracji – trudność w skupieniu uwagi na konkretnych zadaniach, mniejsza wydajność w pracy zawodowej.
 • Zaburzenia pamięci – trudności w zapamiętywaniu, nawracające problemy w przypomnieniu sobie rozmaitych informacji (gdzie zostawiłem klucze, jak ma na imię ta osoba).
 • Zmęczenie – zmniejszenie poziomu energii, wykonywanie codziennych czynności z wysiłkiem, trudność w „podniesieniu się z łóżka”.
 • Bezsenność lub nadmierna senność, częste przebudzenia w nocy.
 • Zwiększenie masy ciała – wzrost wagi i wskaźnik BMI sugerujący nadwagę lub otyłość.
 • Przyrost tkanki tłuszczowej – przede wszystkim w rejonie brzucha.
 • Zmniejszenie masy i siły mięśni – utrata atletycznych rysów sylwetki, trudności w podnoszeniu ciężkich przedmiotów.
 • Zmiany w owłosieniu – rzedniejący zarost na twarzy, a także zanikające owłosienie ciała.
 • Pomniejszenie jąder.

U mężczyzn z niedoborem testosteronu można zaobserwować jeden, kilka lub wiele spośród wymienionych wyżej objawów. Mogą mieć one różne natężenie, jednak większość z nich może nasilać się z biegiem czasu – oczywiście o ile nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie. 

Diagnoza niedoboru testosteronu Wrocław

Objawy podmiotowe, pomimo tego, że mają bardzo wysokie znaczenie w diagnostyce, nie wystarczają do tego, by jednoznacznie stwierdzić niedobór testosteronu u pacjenta. Konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych, obrazujących stężenie testosteronu całkowitego (oraz innych parametrów, które mogą ułatwiać diagnozę). 

Badania krwi należy wykonać stacjonarnie – w dowolnie wybranym laboratorium we Wrocławiu – przed pierwszą konsultacją z lekarzem lub e-wizytą. Przy interpretacji wyników nie należy sugerować się normami laboratoryjnymi, które znacznie odbiegają od światowych standardów. Wynik można wstępnie ocenić za pośrednictwem kalkulatora na stronie Męskiej Kliniki. Warto pamiętać jednak, że ostateczna diagnoza może być postawiona jedynie przez lekarza – osobiście lub podczas zdalnej wizyty.

Jak wygląda to w Męskiej Klinice? Na podstawie objawów podmiotowych i przedmiotowych ustalany jest indywidualny protokół leczenia. Pacjent otrzymuje receptę na wybrany preparat testosteronu i stosuje go ściśle według zaleceń. Ważne jest również, by zastosował się do pozostałych wskazań lekarza – dotyczących stylu życia, diety, aktywności fizycznej – które mogą przyspieszyć powrót do formy.

Po miesiącu należy wykonać kontrolne badania krwi. Na podstawie wyników lekarz może ocenić skuteczność prowadzonej terapii i podjąć decyzję o dalszym postępowaniu. W ciągu pierwszych 6 miesięcy badania wykonywane są 1 raz w miesiącu, następnie 1 raz na 2 miesiące. 

Terapia testosteronem – kiedy i jakie efekty?

Pierwsze efekty terapii zastępczej testosteronem można zaobserwować już po kilku tygodniach. W pierwszej kolejności poprawie ulegają funkcje seksualne – pacjenci stopniowo odzyskują ochotę na seks i zaczynają czerpać przyjemność ze zbliżeń.

W kolejnych tygodniach zauważalna jest poprawa nastroju. Mężczyźni rzadziej mierzą się z trudnymi do opanowania emocjami, zauważają, że wzrasta ich motywacja do działania. Zmęczenie stopniowo ustępuje.

Z czasem – najczęściej po upływie 3-6 miesięcy – pojawiają się zmiany w sylwetce. Obniża się waga, zmniejsza poziom tkanki tłuszczowej. Mięśnie zyskują siłę. Poprawia się profil lipidowy, normuje się poziom cukru we krwi. 

Terapia testosteronem przywraca mężczyznom sprawność i zadowolenie z życia. Chroni ich również przed chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą, osteoporozą i innymi poważnymi zaburzeniami.

 • Brak ochoty na seks – dlaczego męskie libido spada?  

  Niskie libido u mężczyzn to wciąż temat tabu. Nie usłyszysz o nim podczas spotkania ze znajomymi albo w trakcie oglądania meczu w pubie. Ta swoista zmowa milczenia nie zmienia jednak faktów – nawet 1 na 5 mężczyzn może zmagać się z obniżonym popędem seksualnym. Jeżeli Ciebie również niepokoi brak ochoty na seks, nie musisz rozmawiać […]

 • Jak żyć dłużej? Testosteron a śmiertelność mężczyzn

  Badania kliniczne wykazały, że u mężczyzn z niskim poziomem testosteronu ryzyko zgonu jest wyższe niż w przypadku mężczyzn z prawidłowym poziomem. Za zwiększoną śmiertelność najczęściej odpowiadają choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory. Wnioski te prowadzą do kluczowych pytań: czy niedobór testosteronu jest bezpośrednio związany z patogenezą tych schorzeń, czy jest jedynie biomarkerem złego stanu zdrowia? Czy terapia […]

 • Testosteron a płodność mężczyzn – starania o dziecko przy niedoborze testosteronu

  Pacjenci, którzy dowiadują się – lub podejrzewają – że ich poziom testosteronu jest niski, często obawiają się o swoją płodność. Dotyczy to zarówno młodych mężczyzn, którzy chcą w przyszłości założyć rodzinę, jak i dojrzałych pacjentów, którzy wciąż rozważają możliwość starań o pierwsze lub kolejne dziecko. Jak testosteron wpływa na płodność mężczyzny? O co warto zadbać, […]