Terapia testosteronem Kraków - Męska Klinika

Blog

10 listopada 2022

Terapia testosteronem Kraków

Gdzie zgłosić się na terapię testosteronem w Krakowie?  To pytanie, które słyszymy niemal każdego dnia. Nasilające się problemy natury seksualnej – zaburzenia erekcji, osłabione libido – oraz zwątpienie we własną siłę i męskość, skłaniają kolejnych pacjentów do skorzystania z fachowej pomocy. Poszukując w wyszukiwarce odpowiedniego miejsca prowadzącego terapię testosteronem w Krakowie, warto być ostrożnym. W żadnym wypadku nie należy rozpoczynać leczenia bez konsultacji z lekarzem i nie korzystać z preparatów testosteronu nieznanego pochodzenia. Aby terapia testosteronem była skuteczna i bezpieczna, musi być prowadzona przez lekarza, według ściśle określonego protokołu medycznego. 

Kraków z męskiej perspektywy

Kraków to wyjątkowe miasto – nie tylko w skali Polski czy Europy, ale także globalnej – niemal każdego roku trafiające do rankingów najpiękniejszych miejsc na świecie. Do stolicy Małopolski ściągają jednak nie tylko turyści, ale także studenci, naukowcy i inwestorzy. Miasto jest jednym z najważniejszych ośrodków akademickich i biznesowych w tej części Europy.

W Krakowie prężnie rozwija się medycyna – Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej przy Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego czuwa nad tym, by wiedza i umiejętności lekarzy odpowiadały na wyzwania przyszłości. Jednym z nich jest starzenie się społeczeństwa i dolegliwości z tym związane – m.in. zaburzenia układu wydzielania wewnętrznego.

Całkowicie zrozumiałe jest zatem, że mężczyźni poszukują skutecznej terapii testosteronem w Krakowie. A jak pokazują statystyki – pacjentów zainteresowanych TRT będzie stale przybywać. W 2020 roku w Krakowie mieszkało niemal 365 000 mężczyzn, z czego ponad 180 000 ma 40 lat lub więcej.

Niedobór testosteronu – jakie objawy?

Niedobór testosteronu objawia się wieloma specyficznymi i nieco mniej charakterystycznymi zaburzeniami. Najczęściej dzieli się je na:

 • Seksualne objawy niedoboru testosteronu – zaburzenia erekcji (w tym zanik lub mniejsza częstotliwość porannych erekcji), osłabienie wzwodów, utrata zainteresowania seksem.
 • Psychiczne objawy niedoboru testosteronu – stany zwiększonego smutku i niepokoju, utrata energii, mniejsze zadowolenie z życia, kłopoty ze snem, zaburzenia pamięci i koncentracji. 
 • Fizyczne objawy niedoboru testosteronu – zwiększenie masy ciała (BMI sugerujące nadwagę lub otyłość), nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, osłabienie siły mięśni.

Szybkim i łatwym sposobem na ocenę prawdopodobieństwa wystąpienia niedoboru testosteronu jest przeprowadzenie testu ADAM – powszechnie stosowanego na całym świecie kwestionariusza diagnostycznego. Na stronie Męskiej Kliniki możesz wykonać go za darmo i bez żadnych zobowiązań. 

Jak stwierdza się niedobór testosteronu?

Pierwszy krok, jaki zalecany jest pacjentom podejrzewającym u siebie niedobór testosteronu, to wykonanie wspomnianego wyżej testu ADAM lub porównanie swoich objawów z tymi, które są charakterystyczne dla hipogonadyzmu.

Następnie należy wykonać badania laboratoryjne – stacjonarnie w wybranym gabinecie w Krakowie lub umawiając się na pobranie materiału do badań w domu (opcja realizowana przez wybrane laboratoria). W badaniu krwi należy oznaczyć m.in. stężenie testosteronu całkowitego, prolaktynę, estradiol, albuminę, SHGB (białka wiążącego hormony płciowe). Szczegółową instrukcję wykonania badań laboratoryjnych znajdziesz w stopce naszej strony.

Po odebraniu wyników badań należy udać się na konsultację lekarską. Może być to wizyta w gabinecie w Krakowie lub komfortowa e-wizyta online w Męskiej Klinice. 

Uwaga! Nie należy rezygnować z konsultacji w wypadku, gdy wyniki mieszczą się w zakresie laboratoryjnej normy – zwłaszcza jeżeli pacjent odczuwa objawy niedoboru. Normy, którymi operują polskie laboratoria, są zaniżone i mogą wprowadzać pacjentów w błąd. 

Aby sprawdzić, czy stężenie testosteronu wolnego jest prawidłowe – zgodnie z międzynarodowymi normami i najnowszą wiedzą medyczną – możesz skorzystać kalkulatora testosteronu, dostępnego na stronie Męskiej Kliniki, a następnie wysłać zgłoszenie do bezpłatnej analizy, której dokona nasz zespół medyczny.

Terapia testosteronem w Krakowie – w gabinecie czy online?

E-wizyta w Męskiej Klinice nie odbiega w żaden sposób od tradycyjnej konsultacji w gabinecie lekarskim. E-wizyta odbywa się w formie wideorozmowy (na życzenie klienta możliwa jest również telewizyta, bez wideo), podczas której lekarz ocenia wyniki badań laboratoryjnych oraz omawia problemy, z którymi mierzy się pacjent. 

Na podstawie uzyskanych informacji lekarz wdraża indywidualny protokół leczenia, określający rodzaj, dawkę oraz częstotliwość stosowania preparatu testosteronu. Pacjent otrzymuje również dodatkowe informacje na temat zalecanego postępowania w zakresie diety, aktywności fizycznej i innych. Podczas e-wizyty lekarz ma możliwość wystawienia recepty.

W pierwszych sześciu miesiącach e-wizyty kontrolne odbywają się raz w miesiącu. Na kolejnym etapie leczenia ich częstotliwość spada – docelowo do jednej e-wizyty co trzy miesiące. 

Co przemawia na korzyść terapii testosteronem online? Przede wszystkim wygoda. Możliwość zrealizowania e-wizyty z dowolnego miejsca (domu, biura, a nawet podróży – pod warunkiem dostępu do internetu) bez konieczności pokonywania krakowskich korków. 

E-wizyty doceniają pacjenci, którzy mają trudności w mówieniu o problemach intymnych podczas spotkań twarzą w twarz. 

Terapia testosteronem – efekty leczenia

Celem terapii zastępczej testosteronem jest poprawa jakości życia mężczyzn, u których stwierdzono wskazania do rozpoczęcia leczenia, a także profilaktyka poważnych, śmiertelnych chorób.

Pacjenci Męskiej kliniki najczęściej obserwują u siebie: 

 • Większy popęd seksualny, wzrost sprawności seksualnej, silniejsze wzwody członka, zadowolenie z życia seksualnego.
 • Lepszy nastrój, większą motywację, wzrost poziomu energii.
 • Obniżenie BMI, utratę tkanki tłuszczowej, wzmocnienie mięśni i kości. 

Tym, czego nie widać na pierwszy rzut oka, jest obniżenie poziomu cholesterolu oraz zwiększenie wrażliwości insulinowej, które zmniejszają ryzyko wystąpienia groźnych chorób, przede wszystkim ze strony układu sercowo-naczyniowego, które są jedną z głównych przyczyn śmiertelności wśród mężczyzn. 

 • Test ADAM – sprawdź, czy potrzebujesz terapii testosteronem

  Niedobór testosteronu to dolegliwość, z którą mierzą się mężczyźni w różnym wieku – najczęściej dotyka dojrzałych pacjentów, jednak nie oszczędza również 20- czy 30-latków. Skala problemu wciąż jest trudna do oszacowania – ze względu na to, że stosunkowo niewielu mężczyzn jest w tym kierunku diagnozowanych i leczonych – jednak z całą pewnością występuje on częściej, […]

 • Terapia testosteronem a zaburzenia sercowo-naczyniowe. Czy mężczyzna po zawale może stosować TRT?

  Medycyna to nauka, która opiera się na badaniach. Te z kolei dostarczają nam wielu fascynujących, obiecujących, złożonych – a często nawet komplikujących zastany porządek – informacji. Nowe wnioski prowadzą do aktualizacji lub całkowitej zmiany obowiązującej wiedzy medycznej. Tak też wydarzyło się w przypadku badań nad powiązaniem testosteronu z ryzykiem wystąpienia zaburzeń sercowo-naczyniowych, w tym zawału […]

 • Zaburzenia erekcji – przyczyny, objawy, diagnoza

  Sprawność seksualna istotnie wpływa na jakość życia mężczyzn. Osiąganie erekcji utożsamiane jest z siłą, zdrowiem, dobrą kondycją i atrakcyjnością. Trudności, jakie pojawiają się w tej sferze życia, bezpośrednio przekładają się na poczucie własnej wartości i relacje, które utrzymują lub nawiązują mężczyźni. Zaburzenia erekcji wymagają diagnostyki i odpowiedniego leczenia, które może przywrócić dobrostan – nie tylko […]