Terapia testosteronem Katowice - Męska Klinika

Blog

Terapia testosteronem Katowice

Terapia testosteronem Katowice

Terapia zastępcza testosteronem cieszy się w Katowicach – oraz w pozostałych miastach Polski – rosnącym zainteresowaniem. Mężczyźni coraz częściej poszukują wsparcia w walce z uciążliwymi objawami – zaburzeniami seksualnymi, zmęczeniem i obniżeniem nastroju, utratą masy mięśniowej. Możliwość prowadzenia zdalnej terapii testosteronem – w Katowicach lub z innego, dowolnie wybranego miejsca – ułatwia mężczyznom dostęp do doświadczonych lekarzy i pozwala zadbać o swój dobrostan w najbardziej komfortowy sposób.

Katowice – miasto zmian

Katowice to intensywnie rozwijające się miasto, które w ostatnich latach przeszło zdumiewającą metamorfozę – z ośrodka przemysłowego w tętniące życiem centrum kulturowe, akademickie i biznesowe. W 2017 roku Katowice zostały stolicą Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zrzeszającej 41 gmin, zamieszkiwanych przez ponad 2 miliony osób.

W samych Katowicach mieszka niecałe 300 000 osób, z czego około 140 000 stanowią mężczyźni. Ponad 26% ludności znajduje się w wieku poprodukcyjnym (65 lat i więcej), a odsetek ten stale rośnie

Jednym z najważniejszych wyzwań dla miasta jest zapewnienie opieki medycznej starzejącym się mieszkańcom całego regionu. Terapia testosteronem w Katowicach jest przykładem tego typu działania. Dostęp do diagnostyki oraz nowoczesnych metod leczenia niedoboru testosteronu może znacznie poprawić jakość życia pacjentów, zmniejszając ryzyko wystąpienia poważnych chorób i wydłużając czas trwania życia.

Niedobór testosteronu – objawy

Niedobór testosteronu powoduje wiele zróżnicowanych objawów i może istotnie wpływać na codzienne funkcjonowanie – samopoczucie, nastrój, sprawność fizyczną, relacje z innymi ludźmi, a nawet karierę. Co więcej, niski poziom testosteronu może pośrednio wpływać na wystąpienie groźnych dla zdrowia i życia zaburzeń sercowo-naczyniowych oraz metabolicznych. 

Oznacza to, że terapia testosteronem może nie tylko poprawić jakość Twojego życia, ale także uchronić Cię przed groźnymi zaburzeniami. Również tymi, które stanowią główną przyczynę śmierci wśród mężczyzn, tj. zawałem serca, niewydolnością serca, chorobą wieńcową czy miażdżycą.

Jakie objawy powinny wzbudzić Twoją czujność? Zapoznaj się z poniższą listą lub wykonaj test ADAM, dostępny bez opłat na stronie Męskiej Kliniki.

  • Seksualne objawy niedoboru testosteronu – zalicza się do nich osłabienie popędu płciowego, mniejsze zainteresowanie seksem, zanik fantazji o charakterze erotycznym. Mężczyzna, który dotychczas był aktywny seksualnie, może zauważyć, że ilość oraz jakość stosunków seksualnych się obniżyła. Często zauważa się również problemy z erekcją. Trudność sprawia zarówno osiągnięcie wzwodu, jak i utrzymanie go. Czujność powinien wzbudzić również częściowy lub całkowity zanik spontanicznych porannych erekcji. 
  • Psychiczne objawy niedoboru testosteronu – mogą oznaczać większą podatność na stany depresyjne, przygnębienie, smutek, poczucie braku sensu. U pacjentów pojawiają się również stany lękowe, zaburzenia snu, huśtawki nastrojów i narastające zmęczenie. Bez względu na nasilenie objawów, większość mężczyzn z czuje, że ich satysfakcja z życia oraz motywacja do działania się obniżyły. Szczególnym rodzajem psychicznych objawów niedoboru testosteronu są zaburzenia poznawcze i kognitywne – osłabienie pamięci, trudności w koncentracji.
  • Fizyczne objawy niedoboru testosteronu – to między innymi zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej (gromadzącej się przede wszystkim w okolicy brzucha i tworzącej tzw. oponkę), zmniejszenie masy i siły mięśniowej, a także mniejsza gęstość kości. Mężczyźni z niedoborem testosteronu częściej mają nieprawidłowe BMI, wskazujące na nadwagę lub otyłość. Mogą zaobserwować również zmiany w owłosieniu ciała i rzadszy zarost na twarzy.

Niedobór testosteronu wiąże się również z nieprawidłowym profilem lipidowym – zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi – oraz zmniejszoną wrażliwością na insulinę i podwyższonym poziomem cukru. 

Jak wygląda terapia testosteronem? W Katowicach czy online?

W największym uproszczeniu terapia polega na przyjmowaniu wybranej przez lekarza i pacjenta formy testosteronu w celu przywrócenia optymalnego stężenia hormonu we krwi. Wraz z wyrównaniem poziomu testosteronu dochodzi do zatrzymania lub odwrócenia zmian, do których doszło w organizmie. Poprawie ulegają funkcje seksualne, nastrój, skład ciała, a także parametry związane z ryzykiem sercowo-naczyniowym i metabolicznym.

Aby rozpocząć terapię, niezbędne jest wykonanie badania krwi, w którym oznaczony zostanie poziom testosteronu całkowitego oraz inne parametry, które mają znaczenie diagnostyczne, m.in. prolaktyna, estradiol i profil tarczycowy. Pacjenci, dla których ważne jest zachowanie płodności, powinni wykonać również badanie próbki nasienia, czyli seminogram.

Interpretacja wyników badań laboratoryjnych należy do lekarza – nie należy przywiązywać nadmiernej uwagi do norm laboratoryjnych, które często są określane w błędny sposób i nie mają wartości diagnostycznej. Konsultacja może odbyć się w sposób tradycyjny w Katowicach lub za pośrednictwem e-wizyty w Męskiej Klinice. To wyjątkowo komfortowa opcja, pozwalająca pacjentom na zaoszczędzenie czasu i stresu związanego z wizytą w gabinecie.

Co ważne, e-wizyta w niczym nie ustępuje spotkaniu twarzą w twarz. Prowadzi ją doświadczony lekarz, wspierany przez personel medyczny. Podczas e-wizyty może zostać wystawiona elektroniczna recepta, którą można zrealizować w dowolnie wybranej aptece w Katowicach (lub innym miejscu w Polsce). Pacjent otrzymuje również zalecenia lekarskie, wskazówki dotyczące stylu życia i zostaje zapoznany z dalszymi etapami leczenia. 

Mężczyźni korzystający z terapii testosteronem pierwsze pozytywne zmiany zauważają już w ciągu 3 tygodni, jednak warto mieć na uwadze, że pełne korzyści z leczenia pojawiają się po kilku miesiącach przyjmowania preparatu testosteronu.

  • TRT w sporcie – wpływ testosteronu na wydajność treningu i wyniki sportowe mężczyzn

    Powszechnie wiadomo, że testosteron odgrywa istotną rolę w budowaniu masy mięśniowej u mężczyzn. Jest też ważny dla wytrzymałości i regeneracji organizmu. Często słyszy się też, że mężczyźni z wyższym poziomem tego hormonu osiągają lepsze wyniki sportowe. Jednocześnie wiadomo jednak, że jego nadmiar może prowadzić do ryzyka zdrowotnego. Czy zatem rzeczywiście wyższy poziom testosteronu sprawia, że […]

  • Najczęstsze mity o terapii TRT

    Terapia zastępcza testosteronem (TRT) pomaga mężczyznom, których organizm naturalnie nie wytwarza wystarczających ilości tego kluczowego hormonu. Choć terapia może poprawiać zdrowie i samopoczucie, to jednak wielu mężczyzn obawia się jej, a przez to – nie podejmuje leczenia. Nierzadko ma to związek z mitami, które narosły wokół tego tematu. Poniżej obalamy najbardziej szkodliwe mity związane z […]

  • Porównanie możliwych korzyści i skutków ubocznych w terapii zastępczej testosteronem

    Rozważasz terapię zastępczą testosteronem (TRT) a boisz się skutków ubocznych? Choć leczenie rzeczywiście może powodować pewne działania niepożądane, to jednak przeprowadzone pod nadzorem wykwalifikowanego specjalisty, może też przynieść wiele korzyści dla zdrowia pacjenta. Sprawdź zatem, czy i kiedy warto rozważyć terapię. Jakie są skutki niskiego poziomu testosteronu? Jak zapewne wiesz TRT stosuje się w celu […]