
Przeciwwskazania do terapii testosteronem
Terapia testosteronem podobnie jak inne rodzaje terapii hormonalnych ma pewne przeciwskazania. Sprawdź jakie są przeciwskazania do TRT.
06 lutego 2023
Testosteron to hormon, o którym jest głośno. Nie tylko w medycynie, ale również
w popkulturze – o testosteronie nagrano kilka znanych piosenek, wykorzystano go również jako tytuł filmu z gwiazdorską obsadą.
Za każdym razem występuje jako synonim męskości, siły, sprawności, pewności siebie i agresji. Niektórzy kojarzą go z kulturystami i nieuczciwymi sportowcami, którzy przy pomocy testosteronu chcą poprawić swoje wyniki. Być może z tego powodu utarło się przekonanie o tym, że testosteron równa się dopingowi. Oczywiście, niektórzy wykorzystują go w niewłaściwy sposób – podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych preparatów leczniczych. Testosteron jest jednak podstawą terapii hormonalnej, która nie ma nic wspólnego z nieuczciwymi praktykami. Dla wielu mężczyzn jest po prostu lekiem.
W tym artykule rozwiewamy wątpliwości dotyczące terapii testosteronem i odpowiadamy na najważniejsze pytania, jakie się z nią wiążą. Zapraszamy do lektury.
Testosteron jest podstawowym męskim hormonem płciowym. Produkowany jest przede wszystkim w jądrach – komórki śródmiąższowe Leydiga wytwarzają go pod wpływem lutropiny (hormonu luteinizującego), która z kolei wydzielana jest przez przedni płat przysadki mózgowej. Niewielka ilość testosteronu (około 5%) produkowana jest również przez korę nadnerczy.
W jądrach dorosłego mężczyzny wytwarzane jest 4-7 mg testosteronu na dobę, jednak wartość ta zmienia się pod wpływem czynników emocjonalnych, samopoczucia, stanu zdrowia.
Co ciekawe, testosteron obecny jest również u kobiet. Wytwarzają go jajniki, łożysko
(w przypadku kobiet ciężarnych) oraz kora nadnerczy.
Testosteron odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie mężczyzny. Przede wszystkim:
Jak widać, testosteron wpływa na wiele męskich cech – fizycznych, behawioralnych, seksualnych. Kiedy jego poziom w organizmie jest niewłaściwy, mężczyzna może odczuwać problemy i trudności na różnych płaszczyznach życia.
U większości zdrowych mężczyzn testosteron utrzymuje się na wysokim poziomie do około
25-30 roku życia. Później obserwuje się jego spadek – w zależności od stylu życia mężczyzny oraz jego stanu zdrowia, może następować on szybciej lub wolniej. Do czynników, które sprzyjają obniżaniu się poziomu testosteronu, należą używki (alkohol, palenie papierosów), długotrwały stres, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta, nadwaga, otyłość.
Objawy niedoboru testosteronu obejmują:
Powyższe objawy mogą (lecz nie muszą) sugerować niedobór testosteronu. Jeżeli je u siebie zauważasz, skontaktuj się z lekarzem i wykonaj niezbędne badania. Teraz możesz zrobić to w wyjątkowo wygodny sposób, za pośrednictwem strony meskaklinika.pl.
Po stwierdzeniu niedoboru testosteronu pacjenci leczeni są hormonalną terapią zastępczą
– preparatami, które zwiększają poziom testosteronu w organizmie i tym sam łagodzą lub niwelują objawy niedoboru.
Warto podkreślić, że terapia testosteronem – o ile jest prowadzona pod kontrolą lekarza
i ma uzasadnienie medyczne – nie ma nic wspólnego z dopingiem i w żadnym wypadku nie należy jej utożsamiać z nielegalnymi czy niebezpiecznymi działaniami. To forma leczenia, którą od ponad 70 lat z sukcesem wykorzystuje się w celu poprawy stanu zdrowia i wydłużenia życia mężczyzn.
Terapia testosteronem podobnie jak inne rodzaje terapii hormonalnych ma pewne przeciwskazania. Sprawdź jakie są przeciwskazania do TRT.
Obniżony poziom testosteronu może negatywnie rzutować na wiele aspektów życia mężczyzny – od problemów seksualnych, przez różnorodne dolegliwości fizyczne, aż po zaburzenia nastroju i trudności natury psychicznej.
Testosteron to hormon, o którym jest głośno. Nie tylko w medycynie, ale również w popkulturze – o testosteronie nagrano kilka znanych piosenek, wykorzystano go również jako tytuł filmu z gwiazdorską obsadą.