Terapia testosteronem leczenie czy doping - Męska Klinika

Blog

Tarapia testosteronem leczenie

Terapia testosteronem – forma leczenia, a nie doping

Testosteron to hormon, o którym jest głośno. Nie tylko w medycynie, ale również w popkulturze – o testosteronie nagrano kilka znanych piosenek, wykorzystano go również jako tytuł filmu z gwiazdorską obsadą.

Za każdym razem występuje jako synonim męskości, siły, sprawności, pewności siebie i agresji. Niektórzy kojarzą go z kulturystami i nieuczciwymi sportowcami, którzy przy pomocy testosteronu chcą poprawić swoje wyniki. Być może z tego powodu utarło się przekonanie o tym, że testosteron równa się dopingowi. Oczywiście, niektórzy wykorzystują go w niewłaściwy sposób – podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych preparatów leczniczych. Testosteron jest jednak podstawą terapii hormonalnej, która nie ma nic wspólnego z nieuczciwymi praktykami. Dla wielu mężczyzn jest po prostu lekiem.

W tym artykule rozwiewamy wątpliwości dotyczące terapii testosteronem i odpowiadamy na najważniejsze pytania, jakie się z nią wiążą. Zapraszamy do lektury.

Czym jest testosteron?

Testosteron jest podstawowym męskim hormonem płciowym. Produkowany jest przede wszystkim w jądrach – komórki śródmiąższowe Leydiga wytwarzają go pod wpływem lutropiny (hormonu luteinizującego), która z kolei wydzielana jest przez przedni płat przysadki mózgowej. Niewielka ilość testosteronu (około 5%) produkowana jest również przez korę nadnerczy.

W jądrach dorosłego mężczyzny wytwarzane jest 4-7 mg testosteronu na dobę, jednak wartość ta zmienia się pod wpływem czynników emocjonalnych, samopoczucia, stanu zdrowia.

Co ciekawe, testosteron obecny jest również u kobiet. Wytwarzają go jajniki, łożysko (w przypadku kobiet ciężarnych) oraz kora nadnerczy.

Funkcje testosteronu w organizmie

Testosteron odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie mężczyzny. Przede wszystkim:

 • Odpowiada za kształtowanie męskich cech płciowych na etapie życia płodowego – oraz utrzymywanie ich prawidłowej funkcji na wszystkich etapach życia mężczyzny. Pod wpływem działania testosteronu rozwijają się jądra, moszna, gruczoł krokowy, prącie.  
 • Odpowiada za wykształcanie się wtórnych cech płciowych, tj. rozwój męskiego typu owłosienia, odpowiedniego rozkładu tkanki tłuszczowej, układu strun głosowych
  i męskiej barwy głosu.
 • Wpływa na przebieg procesu spermatogenezy, czyli na produkcję spermy w kanalikach nasiennych jąder.
 • Ma wpływ na kształtowanie się męskich cech psychicznych
 • Pełni znaczącą rolę w inicjacji seksualnej, stymulacji oraz utrzymaniu funkcji seksualnych mężczyzny. Ma istotny wpływ na libido.
 • Działa anabolicznie – pobudza syntezę białek i wpływa na przyrost masy mięśniowej.

Jak widać, testosteron wpływa na wiele męskich cech – fizycznych, behawioralnych, seksualnych. Kiedy jego poziom w organizmie jest niewłaściwy, mężczyzna może odczuwać problemy i trudności na różnych płaszczyznach życia.

Jak objawia się niedobór testosteronu?

U większości zdrowych mężczyzn testosteron utrzymuje się na wysokim poziomie do około 25-30 roku życia. Później obserwuje się jego spadek – w zależności od stylu życia mężczyzny oraz jego stanu zdrowia, może następować on szybciej lub wolniej. Do czynników, które sprzyjają obniżaniu się poziomu testosteronu, należą używki (alkohol, palenie papierosów), długotrwały stres, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta, nadwaga, otyłość. 

Objawy niedoboru testosteronu obejmują:

 • Zaburzenia erekcji – mężczyźni, którzy doświadczają tego problemu, mają trudności w osiągnięciu i utrzymaniu wzwodu. Obniżony poziom testosteronu zmniejsza również częstotliwość spontanicznych erekcji porannych.
 • Zaburzenia libido – niedobór testosteronu sprawia, że mężczyźni odczuwają mniejsze zainteresowanie seksem, zmniejsza się ilość stosunków seksualnych i są one mniej satysfakcjonujące.
 • Zmiana wyglądu ciała – mężczyźni mogą zauważyć u siebie przyrost tkanki tłuszczowej, nagromadzonej zwłaszcza w okolicy brzucha. Jednocześnie zmniejsza się masa mięśniowa, co można odczuwać jako osłabienie, brak siły fizycznej.
 • Problemy psychiczne – obniżenie poziomu testosteronu może odpowiadać za stany depresyjne i lękowe, bezsenność, zaburzenia koncentracji i pamięci oraz chroniczne zmęczenie. Co więcej, mężczyźni mogą obserwować u siebie pogorszony nastrój, brak energii i motywacji.

Powyższe objawy mogą (lecz nie muszą) sugerować niedobór testosteronu. Jeżeli je u siebie zauważasz, wykonaj badania krwi i wyślij zgłoszenie do bezpłatnej analizy. Teraz możesz zrobić to w wyjątkowo wygodny sposób, za pośrednictwem strony meskaklinika.pl

Terapia testosteronem – leczenie, a nie doping

Po stwierdzeniu niedoboru testosteronu pacjenci leczeni są hormonalną terapią zastępczą – preparatami, które zwiększają poziom testosteronu w organizmie i tym sam łagodzą lub niwelują objawy niedoboru. 

Warto podkreślić, że terapia testosteronem – o ile jest prowadzona pod kontrolą lekarza i ma uzasadnienie medyczne – nie ma nic wspólnego z dopingiem i w żadnym wypadku nie należy jej utożsamiać z nielegalnymi czy niebezpiecznymi działaniami. To forma leczenia, którą od ponad 70 lat z sukcesem wykorzystuje się w celu poprawy stanu zdrowia i wydłużenia życia mężczyzn. 

Źródła:

Gonadal steroids and body composition, strength, and sexual function in men. Joel S Finkelstein, Hang Lee, Sherri-Ann M Burnett-Bowie, J Carl Pallais, Elaine W Yu, Lawrence F Borges, Brent F Jones, Christopher V Barry, Kendra E Wulczyn, Bijoy J Thomas, Benjamin Z Leder.

 • Rozmowa z pacjentem – zanim wziął testosteron myślał, że to kliniczna depresja

  O terapii TRT można dużo czytać, jednak nic nie zastąpi realnego doświadczenia. Dlatego postanowiliśmy zaprosić naszych pacjentów, by podzielili się swoją historią. Dzisiaj porozmawiamy z Michałem. Prowadzi firmę transportową, ma 39 lat, a leczenie TRT rozpoczął w maju 2023, kiedy to zgłosił się do nas, całkowicie zrezygnowany, bez motywacji i pewności siebie.  Objawy były krytyczne – brak ochoty […]

 • Jądra pod lupą: anatomia, funkcje i związek z testosteronem

  Jądro to męski narząd odgrywający kluczową rolę w realizowaniu seksualnych i reprodukcyjnych funkcji organizmu. We współpracy z pozostałymi elementami męskiego układu rozrodczego – zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi – jądra wytwarzają, przechowują i wyprowadzają plemniki na zewnątrz, co umożliwia zapłodnienie żeńskiej komórki jajowej. Jądra odgrywają również kluczową rolę w produkcji męskich hormonów płciowych, przede wszystkim […]

 • Męska miłość – rola testosteronu w budowaniu i utrzymywaniu romantycznego związku

  Rola testosteronu, czyli podstawowego męskiego hormonu płciowego, może wydawać się oczywista. Kojarzy się go ze sprawnością seksualną, rywalizacją, dominacją, siłą. Tym, co męskie, twarde i szorstkie. Testosteron wpływa jednak na wiele więcej aspektów życia – co potwierdzają kolejne badania kliniczne – w tym na dynamikę romantycznych relacji, jakie nawiązują i podtrzymują mężczyźni.  Testosteron – znacznie […]