Terapia testosteronem leczenie czy doping - Męska Klinika

Blog

Tarapia testosteronem leczenie

06 lutego 2023

Terapia testosteronem – forma leczenia, a nie doping

Testosteron to hormon, o którym jest głośno. Nie tylko w medycynie, ale również
w popkulturze – o testosteronie nagrano kilka znanych piosenek, wykorzystano go również jako tytuł filmu z gwiazdorską obsadą.

Za każdym razem występuje jako synonim męskości, siły, sprawności, pewności siebie i agresji. Niektórzy kojarzą go z kulturystami i nieuczciwymi sportowcami, którzy przy pomocy testosteronu chcą poprawić swoje wyniki. Być może z tego powodu utarło się przekonanie o tym, że testosteron równa się dopingowi. Oczywiście, niektórzy wykorzystują go w niewłaściwy sposób – podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych preparatów leczniczych. Testosteron jest jednak podstawą terapii hormonalnej, która nie ma nic wspólnego z nieuczciwymi praktykami. Dla wielu mężczyzn jest po prostu lekiem.

W tym artykule rozwiewamy wątpliwości dotyczące terapii testosteronem i odpowiadamy na najważniejsze pytania, jakie się z nią wiążą. Zapraszamy do lektury.

Czym jest testosteron?

Testosteron jest podstawowym męskim hormonem płciowym. Produkowany jest przede wszystkim w jądrach – komórki śródmiąższowe Leydiga wytwarzają go pod wpływem lutropiny (hormonu luteinizującego), która z kolei wydzielana jest przez przedni płat przysadki mózgowej. Niewielka ilość testosteronu (około 5%) produkowana jest również przez korę nadnerczy.

W jądrach dorosłego mężczyzny wytwarzane jest 4-7 mg testosteronu na dobę, jednak wartość ta zmienia się pod wpływem czynników emocjonalnych, samopoczucia, stanu zdrowia.

Co ciekawe, testosteron obecny jest również u kobiet. Wytwarzają go jajniki, łożysko
(w przypadku kobiet ciężarnych) oraz kora nadnerczy.

Funkcje testosteronu w organizmie

Testosteron odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie mężczyzny. Przede wszystkim:

  • Odpowiada za kształtowanie męskich cech płciowych na etapie życia płodowego – oraz utrzymywanie ich prawidłowej funkcji na wszystkich etapach życia mężczyzny. Pod wpływem działania testosteronu rozwijają się jądra, moszna, gruczoł krokowy, prącie.  
  • Odpowiada za wykształcanie się wtórnych cech płciowych, tj. rozwój męskiego typu owłosienia, odpowiedniego rozkładu tkanki tłuszczowej, układu strun głosowych
    i męskiej barwy głosu.
  • Wpływa na przebieg procesu spermatogenezy, czyli na produkcję spermy w kanalikach nasiennych jąder.
  • Ma wpływ na kształtowanie się męskich cech psychicznych
  • Pełni znaczącą rolę w inicjacji seksualnej, stymulacji oraz utrzymaniu funkcji seksualnych mężczyzny. Ma istotny wpływ na libido.
  • Działa anabolicznie – pobudza syntezę białek i wpływa na przyrost masy mięśniowej.

Jak widać, testosteron wpływa na wiele męskich cech – fizycznych, behawioralnych, seksualnych. Kiedy jego poziom w organizmie jest niewłaściwy, mężczyzna może odczuwać problemy i trudności na różnych płaszczyznach życia.

Jak objawia się niedobór testosteronu?

U większości zdrowych mężczyzn testosteron utrzymuje się na wysokim poziomie do około
25-30 roku życia. Później obserwuje się jego spadek – w zależności od stylu życia mężczyzny oraz jego stanu zdrowia, może następować on szybciej lub wolniej. Do czynników, które sprzyjają obniżaniu się poziomu testosteronu, należą używki (alkohol, palenie papierosów), długotrwały stres, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta, nadwaga, otyłość. 

Objawy niedoboru testosteronu obejmują:

  • Zaburzenia erekcji – mężczyźni, którzy doświadczają tego problemu, mają trudności w osiągnięciu i utrzymaniu wzwodu. Obniżony poziom testosteronu zmniejsza również częstotliwość spontanicznych erekcji porannych.
  • Zaburzenia libido – niedobór testosteronu sprawia, że mężczyźni odczuwają mniejsze zainteresowanie seksem, zmniejsza się ilość stosunków seksualnych i są one mniej satysfakcjonujące.
  • Zmiana wyglądu ciała – mężczyźni mogą zauważyć u siebie przyrost tkanki tłuszczowej, nagromadzonej zwłaszcza w okolicy brzucha. Jednocześnie zmniejsza się masa mięśniowa, co można odczuwać jako osłabienie, brak siły fizycznej.
  • Problemy psychiczne – obniżenie poziomu testosteronu może odpowiadać za stany depresyjne i lękowe, bezsenność, zaburzenia koncentracji i pamięci oraz chroniczne zmęczenie. Co więcej, mężczyźni mogą obserwować u siebie pogorszony nastrój, brak energii i motywacji.

Powyższe objawy mogą (lecz nie muszą) sugerować niedobór testosteronu. Jeżeli je u siebie zauważasz, skontaktuj się z lekarzem i wykonaj niezbędne badania. Teraz możesz zrobić to w wyjątkowo wygodny sposób, za pośrednictwem strony meskaklinika.pl

Terapia testosteronem – leczenie, a nie doping

Po stwierdzeniu niedoboru testosteronu pacjenci leczeni są hormonalną terapią zastępczą
– preparatami, które zwiększają poziom testosteronu w organizmie i tym sam łagodzą lub niwelują objawy niedoboru. 

Warto podkreślić, że terapia testosteronem – o ile jest prowadzona pod kontrolą lekarza
i ma uzasadnienie medyczne – nie ma nic wspólnego z dopingiem i w żadnym wypadku nie należy jej utożsamiać z nielegalnymi czy niebezpiecznymi działaniami. To forma leczenia, którą od ponad 70 lat z sukcesem wykorzystuje się w celu poprawy stanu zdrowia i wydłużenia życia mężczyzn. 

  • Zaburzenia erekcji – przyczyny, objawy, diagnoza

    Sprawność seksualna istotnie wpływa na jakość życia mężczyzn. Osiąganie erekcji utożsamiane jest z siłą, zdrowiem, dobrą kondycją i atrakcyjnością. Trudności, jakie pojawiają się w tej sferze życia, bezpośrednio przekładają się na poczucie własnej wartości i relacje, które utrzymują lub nawiązują mężczyźni. Zaburzenia erekcji wymagają diagnostyki i odpowiedniego leczenia, które może przywrócić dobrostan – nie tylko […]

  • Niedobór testosteronu a inne choroby wieku podeszłego u mężczyzn

    Współczesna medycyna pozwala nam żyć dłużej, lepiej i zdrowiej. Oczekiwana długość życia dla mężczyzn wynosi aktualnie około 80 lat i cały czas wzrasta, szczególnie w krajach zachodnich, w których opieka medyczna świadczona jest na wysokim poziomie. Jest to niezwykle obiecujący trend, jednak oprócz optymizmu przynosi nam również wyzwanie – zapewnienie komfortu starzenia się coraz większej […]

  • Andropauza – jak deficyt testosteronu wpływa na jakość życia starzejących się mężczyzn

    Starzenie się organizmu związane jest z osłabieniem funkcji wielu narządów i układów, m.in. układu hormonalnego. Zjawisko to wiąże się z obniżeniem poziomu hormonów płciowych, m.in. testosteronu, związanym z szeregiem zmian i niekorzystnych objawów fizycznych, psychicznych i psychospołecznych. Stan ten określa się jako andropauzę, jednak – jak postaramy się za chwilę udowodnić – nie jest to […]