Libido a terapia zastępcza testosteronem - Męska Klinika

Blog

libido mężczyzna testosteron

12 kwietnia 2023

Libido a terapia zastępcza testosteronem – czy ochota na seks wróci dzięki leczeniu?

Libido to temat, który przewija się w większości naszych artykułów i opracowań. Nieustannie poruszamy go również w rozmowach z pacjentami Męskiej Kliniki. Nie bez powodu! Obniżenie lub całkowity zanik ochoty na seks – przejawiające się m.in. poprzez coraz rzadsze fantazje erotyczne czy mniejszą liczbę stosunków – są jednymi z podstawowych objawów deficytu testosteronu. Co istotne, to właśnie one najbardziej martwią mężczyzn, którzy do nas trafiają. 

Jak wygląda libido po rozpoczęciu terapii zastępczej testosteronem? Czy leczenie może zagwarantować stałą ochotę na seks? Odpowiadamy na najważniejsze pytania naszych pacjentów.

Czym jest libido?

Mianem libido określa się popęd seksualny – motywację lub zainteresowanie czynnościami seksualnymi, poszukiwanie obiektów (partnerów) seksualnych i dążenie do zaangażowania się w czynności seksualne. Pojęcie to zostało wprowadzone do nauki przez Zygmunta Freuda.

Libido kształtowane jest przez wiele czynników, wśród których wymienia się kwestie biologiczne, społeczne i psychologiczne. 

Libido a dojrzewanie i przekwitanie

Pierwsze myśli o charakterze erotycznym i zainteresowanie seksualnością pojawiają się w okresie dojrzewania. Wynika to z gwałtownego wzrostu poziomu testosteronu, który prowadzi do rozwoju pierwotnych i wtórnych cech męskich, między innymi:

 • wzrostu prącia,
 • powiększenia jąder,
 • mutacji głosu,
 • wzrostu włosów na ciele i twarzy,
 • rozwinięcie muskulatury,
 • wzrostu libido i inicjacją seksualną.

Wraz z wiekiem i wejściem w okres pokwitania, u mężczyzn zachodzą procesy odwrotne. Poziom testosteronu spada, męskie cechy płciowe cofają się, a libido zmniejsza. 

Nie oznacza to jednak, że libido uzależnione jest jedynie od poziomu testosteronu. Pomimo tego, że czynniki biologiczne odgrywają kluczową rolę w regulowaniu libido, na męskie pożądanie składa się znacznie więcej czynników – psychologicznych, społecznych oraz fizycznych. 

Jak wzrasta i spada męskie libido 

Stres, depresja, zaburzenia lękowe, fobia społeczna, bezsenność, nadużywanie alkoholu, problemy rodzinne, niewłaściwa dieta, związkowa rutyna (efekt Coolidge’a), presja związana ze społecznymi oczekiwaniami co do seksualności mężczyzn – to wszystko może sprawić, że Twoje zainteresowanie seksem czasowo lub długotrwale się zmniejszy. Nawet jeżeli poziom testosteronu będzie utrzymywał się na prawidłowym poziomie. Dlaczego?

Niezwykle ważne jest, by uświadomić sobie, że libido nie jest stałe i dane raz na zawsze. Jego poziom waha się – zarówno na przestrzeni życia, osiągając szczyt w wieku dojrzewania i obniżając się w okresie pokwitania, jak i z perspektywy codzienności. Może różnić się w zależności od pory dnia, nastroju, bieżących doświadczeń i procesów zachodzących w organizmie. Nieustannie wysokie libido nie jest wyznacznikiem zdrowia czy męskości. Wbrew pozorom nie jest również celem hormonalnej terapii zastępczej

Zdarza się, że mężczyźni rozpoczynający TRT, oczekują spektakularnego wzrostu pożądania – niezależnego od miejsca, czasu i okoliczności. Niestety, czeka ich rozczarowanie. Przywrócenie fizjologicznego poziomu testosteronu w większości przypadków pozwoli funkcjonować normalnie w sferze seksualnej. Nie wyeliminuje problemów w związku ani nie sprawi, że libido będzie stale na najwyższym poziomie. To niemożliwe! Już za chwilę omówimy tę kwestię nieco dokładniej.

Libido a hormonalna terapia zastępcza

Celem hormonalnej terapii testosteronem jest przywrócenie równowagi hormonalnej, która pozwoli Ci wrócić do dawnej formy. Żadna praca nie wykona się jednak bez Twojego udziału i zaangażowania. 

Oczywiście, jeżeli masz problem z niskim libido, a lekarz zdiagnozował u Ciebie niedobór testosteronu – po wprowadzeniu terapii odczujesz różnicę. Będziesz miał większą ochotę na seks, łatwiej będzie Ci osiągnąć i utrzymać erekcję, a orgazm może być bardziej satysfakcjonujący. 

Podniesienie poziomu testosteronu nie sprawi jednak, że Twoje życie seksualne zmieni się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jeżeli jesteś w nieudanym związku, brakuje Ci gotowości, chęci, odwagi czy zaangażowania w temat seksu – TRT może nie być wystarczającą odpowiedzią na Twoje problemy. Konieczne może być rozwiązanie osobistych problemów, konsultacja z psychologiem lub seksuologiem.

To niezwykle ważne, by pacjenci podejmujący się terapii testosteronem, mieli realistyczne oczekiwania względem efektów leczenia. 

Testosteron a libido – podsumowanie

Wzrost libido nie jest najbardziej miarodajnym wskaźnikiem skuteczności TRT. Pomimo tego, że nasi pacjenci zauważają wyraźne zmiany w tym aspekcie życia, jest on trudny do uwzględnienia w obiektywnej ocenie – libido ulega wahaniom, wzrastając i spadając w zależności od wielu różnych zmiennych.  

Terapia zastępcza testosteronem pozwala odtworzyć naturalną fizjologię mężczyzny, u którego doszło do niedoboru hormonu. Można powiedzieć, że przywraca ona optymalny poziom funkcjonowania, umożliwiający regulację aspektów fizycznych i psychologicznych.   

 • Zaburzenia erekcji – przyczyny, objawy, diagnoza

  Sprawność seksualna istotnie wpływa na jakość życia mężczyzn. Osiąganie erekcji utożsamiane jest z siłą, zdrowiem, dobrą kondycją i atrakcyjnością. Trudności, jakie pojawiają się w tej sferze życia, bezpośrednio przekładają się na poczucie własnej wartości i relacje, które utrzymują lub nawiązują mężczyźni. Zaburzenia erekcji wymagają diagnostyki i odpowiedniego leczenia, które może przywrócić dobrostan – nie tylko […]

 • Niedobór testosteronu a inne choroby wieku podeszłego u mężczyzn

  Współczesna medycyna pozwala nam żyć dłużej, lepiej i zdrowiej. Oczekiwana długość życia dla mężczyzn wynosi aktualnie około 80 lat i cały czas wzrasta, szczególnie w krajach zachodnich, w których opieka medyczna świadczona jest na wysokim poziomie. Jest to niezwykle obiecujący trend, jednak oprócz optymizmu przynosi nam również wyzwanie – zapewnienie komfortu starzenia się coraz większej […]

 • Andropauza – jak deficyt testosteronu wpływa na jakość życia starzejących się mężczyzn

  Starzenie się organizmu związane jest z osłabieniem funkcji wielu narządów i układów, m.in. układu hormonalnego. Zjawisko to wiąże się z obniżeniem poziomu hormonów płciowych, m.in. testosteronu, związanym z szeregiem zmian i niekorzystnych objawów fizycznych, psychicznych i psychospołecznych. Stan ten określa się jako andropauzę, jednak – jak postaramy się za chwilę udowodnić – nie jest to […]