Zmęczenie mężczyzna brak siły - Męska Klinika

Blog

Zmęczenie mężczyzna brak siły

Ciągłe zmęczenie u mężczyzn – skąd się bierze i jak mu zaradzić?

Każdy z nas doświadcza zmęczenia, które nadchodzi po długim dniu pracy. Sprawia, że zarówno ciało, jak i umysł, są przeciążone, a każdy dodatkowy wysiłek wydaje się nieosiągalny. Zwykle sen i odpoczynek pozwalają przywrócić optymalny poziom energii. Po wstaniu z łóżka jesteśmy gotowi do działania. A co, jeżeli… nie jesteśmy? Zdarza się, że po otwarciu oczu zmęczenie nie znika. Utrzymuje się bez względu na ilość czasu poświęcanego na regenerację, utrudniając codzienne życie. W takiej sytuacji należy ustalić przyczynę przewlekłego zmęczenia, a następnie podjąć odpowiednie leczenie i wprowadzić zmiany w stylu życia. Przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom przewlekłego zmęczenia u mężczyzn oraz sposobom, by się ich pozbyć. 

Chroniczne zmęczenie – epidemia naszych czasów

Przewlekłe zmęczenie to problem, z którym mierzy się bardzo duży odsetek mężczyzn. Niestety jedynie niewielka część z nich poszukuje pomocy. Jeszcze mniejsza jest liczba tych, którzy otrzymują skuteczne leczenie. Dlaczego terapia zmęczenia jest tak trudna?

Podstawowym problemem jest… dostrzeżenie problemu. Zmęczenie bywa ignorowane, umniejszane, racjonalizowane. Z łatwością można tłumaczyć je codziennymi aktywnościami – trudnym dniem w pracy, intensywnym treningiem, złą pogodą i wieloma innymi czynnikami. Tymczasem jego przyczyną mogą być problemy zdrowotne. Od najbardziej błahych – jak sezonowa alergia – po śmiertelnie poważne. 

Jeżeli zmagasz się ze zmęczeniem, które utrzymuje się od co najmniej kilku tygodni i negatywnie wpływa na jakość Twojego życia, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Źródłem Twojego problemu może być niewłaściwy styl życia, depresja, stany lękowe lub zaburzenia hormonalne – niedoczynność tarczycy lub niedobór testosteronu.

Styl życia a zmęczenie u mężczyzn

Przewlekłemu zmęczeniu sprzyja współczesny styl życia mężczyzn. Przyczyniają się do niego m.in.:

  • Niska jakość i zbyt mała ilość snu.
  • Nieodpowiednia dieta, bogata w przetworzone, słodkie i tłuste potrawy.
  • Brak równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym.
  • Niska aktywność fizyczna i siedzący tryb życia.
  • Spożywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.

Czynniki te mogą mieć kluczowy wpływ na niski poziom energii, jednak w stosunkowo łatwy sposób możesz to zmienić. Wprowadzenie zdrowych zmian do swojego stylu życia – ograniczenie alkoholu, niezdrowego jedzenia i nadgodzin w pracy – pozwala zmniejszyć poziom odczuwanego zmęczenia. 

Oczywiście, wdrożenie zmian czasem może sprawiać kłopot. Jeżeli czujesz, że samodzielnie będzie Ci trudno pożegnać się z niezdrowymi nawykami, skorzystaj z pomocy dietetyka, trenera personalnego, psychoterapeuty lub terapeuty uzależnień. 

Zmęczenie jako objaw zaburzeń psychicznych

Długotrwały stres obciąża nie tylko Twój umysł, ale również ciało. Twoje mięśnie napinają się, serce przyspiesza, myśli krążą wokół czarnych scenariuszy i potencjalnych zagrożeń, utrzymując Cię w stanie pobudzenia. To wszystko sprawia, że możesz czuć się nie tylko zmęczony, ale wręcz wyczerpany. Wysoki poziom lęku i stresu sprawiają, że każdy dzień jest dla Twojego organizmu niczym walka o przetrwanie.

Z drugiej strony, dla depresji – choroby objawiającej się dogłębnym i długotrwałym przygnębieniem, brakiem motywacji i utratą poczucia sensu – charakterystycznym jest niemal całkowity zanik energii. Często mówi się o tym, że osoby w depresji nie są w stanie podnieść się z łóżka i nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady. Niestety, długie okresy snu i bezczynności nie są w tym przypadku tożsame z odpoczynkiem. Wręcz przeciwnie, brak aktywności może pogłębiać depresję i towarzyszące jej zmęczenie. Z tego powodu warto obserwować swoje ciało, umysł i uczucia – jeżeli długi odpoczynek nie przynosi Ci ulgi, doświadczasz przytłaczającego zniechęcenia i trudnych emocji, zwróć się o pomoc do lekarza, psychologa lub psychoterapeuty.

Zmęczenie w niedoczynności tarczycy u mężczyzn 

Zmęczenie jest jednym z objawów niedoczynności tarczycy – dolegliwości, w której tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów. Z perspektywy tematu tego artykułu szczególnie istotne są dwa spośród nich: tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3), częściowo odpowiedzialne za regulację tętna, częstotliwość oddychania, metabolizm i rozpad cząsteczek tłuszczu – procesy, które pozwalają regulować poziom energii w organizmie. 

Co to oznacza w praktyce? Jak pokazują badania, osoby z niedoczynnością tarczycy przyswajają tlen i wydalają dwutlenek węgla niemal o ¼ wolniej niż osoby zdrowe. Sprawia to, że dowolna aktywność wiąże się u nich ze zdecydowanie większym kosztem metabolicznym. 

Jeżeli podejrzewasz u siebie niedoczynność tarczycy, skontaktuj się z lekarzem i wykonaj badania w tym kierunku. Dolegliwość ta może (i powinna być!) leczona, a jej objawy zniwelowane.

Niedobór testosteronu – przyczyna zmęczenia u mężczyzn

Niedobór testosteronu objawia się na wiele sposobów, wpływając na sprawność fizyczną, seksualną i psychiczną. Zmęczenie jest kluczowym symptomem, zgłaszanym przez niemal 40% pacjentów. Dla porównania, niecałe 5% mężczyzn z prawidłowym poziomem testosteronu deklaruje, że często odczuwa zmęczenie.

Niedobór testosteronu może przyczyniać się do zmęczenia poprzez wiele różnych mechanizmów. Na poziomie fizycznym odbywa się to m.in. poprzez spowolnienie tempa przyrostu tkanki mięśniowej, ograniczenie zużywania energii i nadmierne magazynowanie tkanki tłuszczowej. Wszystko to sprawia, że Twoje ciało traci moc, szybciej się męczy i dłużej regeneruje.

Co więcej, badania pokazują, że u mężczyzn z niedoborem testosteronu często występują stany depresyjne i lękowe, które – jak wskazaliśmy wcześniej – mogą powodować przewlekłe zmęczenie. 

Wykonujemy BEZPŁATNĄ ANALIZĘ wyników badań oraz objawów!

Podejrzewasz u siebie niedobór testosteronu? Skontaktuj się z nami, by umówić e-wizytę u jednego z naszych doświadczonych lekarzy. Przykre objawy, takie jak zmęczenie, niskie libido, spadek nastroju, przyrost tkanki tłuszczowej i wiele innych, mogą zniknąć z Twojego życia dzięki bezpiecznej i skutecznej terapii zastępczej testosteronem.

Źródła:

Lin WQ, Jing MJ, Tang J, Wang JJ, Zhang HS, Yuan LX, Wang PX. Factors Associated with Fatigue among Men Aged 45 and Older: A Cross-Sectional Study. Int J Environ Res Public Health. 2015 Sep 2;12(9):10897-909. doi: 10.3390/ijerph120910897. PMID: 26404346; PMCID: PMC4586650.

de Almeida Ferreira M, Mendonça JA. Long-term testosterone replacement therapy reduces fatigue in men with hypogonadism. Drugs Context. 2022 Feb 2;11:2021-8-12. doi: 10.7573/dic.2021-8-12. PMID: 35211178; PMCID: PMC8823386.

  • Ciągłe zmęczenie u mężczyzn – skąd się bierze i jak mu zaradzić?

    Każdy z nas doświadcza zmęczenia, które nadchodzi po długim dniu pracy. Sprawia, że zarówno ciało, jak i umysł, są przeciążone, a każdy dodatkowy wysiłek wydaje się nieosiągalny. Zwykle sen i odpoczynek pozwalają przywrócić optymalny poziom energii. Po wstaniu z łóżka jesteśmy gotowi do działania. A co, jeżeli… nie jesteśmy? Zdarza się, że po otwarciu oczu […]

  • Czy masturbacja wpływa na poziom testosteronu?

    Masturbacja to temat, wokół którego krąży wiele wątpliwości i mitów. I chociaż część z nich już dawno odstawiono między bajki (słyszałeś, że od masturbacji można oślepnąć, albo że od masturbacji wyrastają włosy na dłoniach?), inne wciąż pozostają przyczyną niepokoju. Niektórzy wierzą, że masturbacja odbiera energię, zainteresowanie seksem, obniża jakość nasienia i powoduje niedobór testosteronu. Jak […]

  • Standard pomiaru testosteronu – jak ocenić poziom testosteronu u mężczyzn

    Testosteron odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu męskich cech płciowych i utrzymywaniu sprawności seksualnej. Ma również ogromne znaczenie dla ogólnego zdrowia i jakości życia mężczyzn, a fakt ten coraz częściej zauważany jest przez lekarzy i innych specjalistów ochrony zdrowia. W ostatnich latach diagnostyka oraz terapia zaburzeń hormonalnych, przede wszystkim niedoboru testosteronu u mężczyzn, poczyniła znaczne postępy. […]