Brak ochoty na seks, dlaczego męskie libido spada - Męska Klinika

Blog

Brak ochoty na seks – dlaczego męskie libido spada?  

Niskie libido u mężczyzn to wciąż temat tabu. Nie usłyszysz o nim podczas spotkania ze znajomymi albo w trakcie oglądania meczu w pubie. Ta swoista zmowa milczenia nie zmienia jednak faktów – nawet 1 na 5 mężczyzn może zmagać się z obniżonym popędem seksualnym. Jeżeli Ciebie również niepokoi brak ochoty na seks, nie musisz rozmawiać na ten temat z przyjaciółmi. Ale powinieneś porozmawiać z lekarzem. Niskie libido może być objawem wielu chorób, które można z powodzeniem leczyć, przywracając Ci zdrowie oraz ochotę na seks.

Niskie libido u mężczyzny

Na początek warto zauważyć, że nie istnieje uniwersalny sposób oceny popędu seksualnego. Jest to kwestia indywidualna. Nie można jednoznacznie określić, kiedy libido znajduje się na dobrym, a kiedy na złym poziomie. Przekonanie o tym, że mężczyzna zawsze powinien mieć ochotę na seks, należy odłożyć między bajki. Stereotyp ten jest nie tylko nieprawdziwy, ale – co gorsza – szkodliwy.

Skąd zatem wiedzieć, kiedy brak ochoty na seks może oznaczać problem?

Odpowiedź na to pytanie jest, wbrew pozorom, prosta: wtedy, gdy niskie libido negatywnie wpływa na Twoją satysfakcję z życia, powodując problemy w relacjach i obniża Twoje samopoczucie.

Pamiętaj, że ochota na seks zmienia się w naturalny sposób i bywa mniejsza lub większa w różnych momentach Twojego życia. Jeżeli zmagasz się ze stresem, Twój związek przechodzi kryzys, złapałeś sezonową infekcję – prawdopodobnie Twoje libido czasowo się obniży. 

Jeżeli jednak doświadczasz długotrwałego spadku popędu seksualnego i odczuwasz z tego powodu dyskomfort, możliwe, że jego przyczyną są problemy zdrowotne.

Brak ochoty  na seks – przyczyny

Niskie libido może być spowodowane szeregiem czynników – zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Do najczęściej spotykanych zalicza się:

 • Choroby przewlekłe – obniżenie popędu seksualnego obserwuje się u pacjentów z cukrzycą typu 2, nadciśnieniem, niewydolnością nerek, wątroby, płuc, nowotworami.
 • Przyjmowane leki – negatywny wpływ na libido mogą mieć leki na nadciśnienie (beta-blokery, inhibitory ACE), kortykosteroidy, leki psychiatryczne (antydepresanty), a także cymetydyna – stosowana do leczenia zgagi i choroby refluksowej.   
 • Dysfunkcje seksualne – problemy z erekcją i/lub wytryskiem mogą w naturalny sposób wpływać na niechęć do podejmowania aktywności seksualnej. 
 • Depresja i przewlekły stres –  spadek libido jest jednym z objawów zaburzeń nastroju. Niestety, nawet leczona farmakologicznie depresja może wiązać się z brakiem ochoty na seks – jednym z działań niepożądanych antydepresantów jest zahamowanie libido.
 • Używki – nadmierne spożywanie alkoholu i przyjmowanie innych substancji  psychoaktywnych może zaburzać równowagę hormonalną i przyczyniać się do obniżenia popędu seksualnego.

Powyższe problemy mogą współwystępować z niedoborem testosteronu, który objawia się brakiem ochoty na seks oraz innymi symptomami, które znacząco obniżają zdrowie i samopoczucie mężczyzn.

Niedobór testosteronu a niskie libido 

Testosteron, jako podstawowy męski hormon płciowy, odpowiada za regulowanie funkcji seksualnych – w tym za utrzymywanie Twojego libido na optymalnym poziomie. Jeżeli od dłuższego czasu nie masz ochoty na seks, bardzo prawdopodobne, że zmagasz się z niedoborem tego hormonu. 

Poziom testosteronu naturalnie spada wraz z wiekiem, jednak niewłaściwy tryb życia może znacząco przyspieszać ten proces. Nadwaga, niezdrowa dieta, siedząca praca, brak ruchu, stres, niewystarczająca ilość snu, nadużywanie alkoholu, palenie – to wszystko sprawia, że niedobór testosteronu obserwuje się u coraz większej liczby coraz młodszych mężczyzn. 

Chcesz przekonać się, czy Twój problem może być związany z niskim poziomem testosteronu? Wykonaj bezpłatny test ADAM, a następnie umów się na e-wizytę w Męskiej Klinice, gdzie w komfortowej atmosferze będziesz mógł porozmawiać z lekarzem o swoich trudnościach.

Jak odzyskać ochotę na seks?

Nie ma powodu, by panikować, jeżeli Twoje libido od niedawna jest nieco słabsze. Zastanów się, co może być tego powodem: trudny okres w pracy, kryzys w związku, problemy rodzinne? Daj swojemu ciału czas, by powróciło do równowagi. Obserwuj zmiany, jednak nie wywieraj na siebie dodatkowej presji, która mogłaby przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. 

Jeżeli niskie libido utrzymuje się przez dłuższy czas, bez względu na okoliczności, skorzystaj z pomocy lekarza. Najlepiej takiego, który zajmuje się zdrowiem seksualnym i potrafi diagnozować zaburzenia występujące w tej sferze – dzięki temu będziesz czuć się bezpiecznie i komfortowo. Zaufanych specjalistów znajdziesz w Męskiej Klinice, gdzie w łatwy i szybki sposób umówisz się na e-wizytę. 

Źródła:

Shigehara K, Kato Y, Iijima M, Kawaguchi S, Nohara T, Izumi K, Kadono Y, Namiki M, Mizokami A. Risk Factors Affecting Decreased Libido Among Middle-Aged to Elderly Men; Nocturnal Voiding is an Independent Risk Factor of Decreased Libido.

Corona G, Maggi M. The role of testosterone in male sexual function.

Vi Nguyen, Austin Leonard, Tung-Chin Hsieh Testosterone and Sexual Desire: A Review of the Evidence.

 • Brak ochoty na seks – dlaczego męskie libido spada?  

  Niskie libido u mężczyzn to wciąż temat tabu. Nie usłyszysz o nim podczas spotkania ze znajomymi albo w trakcie oglądania meczu w pubie. Ta swoista zmowa milczenia nie zmienia jednak faktów – nawet 1 na 5 mężczyzn może zmagać się z obniżonym popędem seksualnym. Jeżeli Ciebie również niepokoi brak ochoty na seks, nie musisz rozmawiać […]

 • Jak żyć dłużej? Testosteron a śmiertelność mężczyzn

  Badania kliniczne wykazały, że u mężczyzn z niskim poziomem testosteronu ryzyko zgonu jest wyższe niż w przypadku mężczyzn z prawidłowym poziomem. Za zwiększoną śmiertelność najczęściej odpowiadają choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory. Wnioski te prowadzą do kluczowych pytań: czy niedobór testosteronu jest bezpośrednio związany z patogenezą tych schorzeń, czy jest jedynie biomarkerem złego stanu zdrowia? Czy terapia […]

 • Testosteron a płodność mężczyzn – starania o dziecko przy niedoborze testosteronu

  Pacjenci, którzy dowiadują się – lub podejrzewają – że ich poziom testosteronu jest niski, często obawiają się o swoją płodność. Dotyczy to zarówno młodych mężczyzn, którzy chcą w przyszłości założyć rodzinę, jak i dojrzałych pacjentów, którzy wciąż rozważają możliwość starań o pierwsze lub kolejne dziecko. Jak testosteron wpływa na płodność mężczyzny? O co warto zadbać, […]