Jak często słyszysz Nie śpimy, zwiedzamy!, Nie śpimy, lecimy!, Nie śpię, bo trzymam kredens, Sen jest dla słabych i inne żarty na temat odpoczynku? Sen – chociaż często traktowany jest z przymrużeniem oka – jest niezbędny dla utrzymania prawidłowych funkcji organizmu. Niezliczone badania kliniczne wskazują, że jego niewystarczająca ilość może poważnie zagrażać zdrowiu. A obecnie, w związku ze skracaniem czasu, jaki ludzie poświęcają na odpoczynek, bezsenność i zaburzony rytm snu stają się powszechnymi problemami zdrowia publicznego.
Zdrowy sen – co warto wiedzieć?
W neurofizjologii wyróżnia się dwa rodzaje snu: nREM – bez szybkich ruchów gałek ocznych i REM – sen z szybkimi ruchami gałek ocznych.
Pierwszy z nich składa się z trzech faz: N1 to sen lekki, z wieloma przebudzeniami, N2 to sen o średniej głębokości, a N3 to sen najgłębszy. N2 i N3 nazywane są snem długofalowym. Zwykle występują one w pierwszej części nocy, stopniowo przechodząc w fazy snu lekkiego aż do przebudzenia.
W ciągu jednej nocy od 4 do 6 razy u człowieka występuje również faza REM. W tym czasie aktywność mózgu wzrasta, pojawiają się marzenia senne. Pierwsza faza REM jest stosunkowo krótka, kolejne – wraz z upływem nocy – wydłużają się.
1 cykl snu trwa od 90 do 110 minut i zwykle przebiega według następującego schematu: N1, N2, N3, N2, REM. Typowy sen nocny składa się z 4 lub 5 cykli.
Według Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu dorosły człowiek powinien każdej nocy spać przez co najmniej 7 godzin, przy czym za optymalną długość snu uznaje się 8,2 godziny. Niestety, jak pokazują badania, ponad połowa z nas nie przestrzega tego zalecenia. Śpimy znacznie mniej niż nasi przodkowie, co wynika ze zmian stylu życia – stresu, korzystania z urządzeń elektronicznych, trybu pracy i wielu innych.
Zaburzenia snu i rytmu dobowego
Zaburzenia snu – w tym skrócenie jego czasu, zakłócenie rytmu dobowego i problemy z oddychaniem w trakcie snu – dotykają coraz większej grupy mężczyzn i stanowią poważne wyzwanie dla współczesnej medycyny. W skrócie:
Przeciętny Amerykanin każdej nocy śpi 6,9 godzin, a 20% Amerykanów śpi mniej niż 6,5 godziny. To wyraźnie mniej niż optymalne 8,2 godzin czy minimalne 7 godzin snu.
Nawet co 3 aktywny zawodowo dorosły może pracować w systemie zmianowym (co najmniej połowa godzin pracy wykracza poza zakres 8:00-17:00), przy czym 5-7% w nocy (stale lub zmianowo). Jest to o tyle ważne, że u osób pracujących zmianowo i śpiących w dzień dochodzi do znacznego ograniczenia fazy snu długofalowego.
Obturacyjny bezdech senny to 10-40-sekundowe przerwy w oddychaniu pojawiające się w trakcie snu. Problem ten dotyczy przede wszystkim mężczyzn z nadwagą lub otyłością. Bezdech powoduje większą częstotliwość przebudzeń, fragmentację i skrócony czas snu.
Wpływ snu na poziom testosteronu
Przez wiele lat sądzono, że testosteron jest wydzielany w rytmie dobowym, podobnie jak kortyzol. Ostatnie badania pokazują jednak, że jego produkcja zależna jest od jakości oraz długości snu nocnego. Zaburzenia prawidłowego rytmu snu mogą zatrzymać fizjologiczny wzrost testosteronu i przyczyniać się do niedoboru tego hormonu.
Szczyt produkcji testosteronu u młodych mężczyzn obserwuje się w pierwszej fazie REM, a u dojrzałych – po około 3 godzinach nieprzerwanego snu. Poziom ten utrzymuje się aż do przebudzenia. Następnie w ciągu dnia stopniowo spada, osiągając najniższy poziom wieczorem.
Czy oznacza to, że pierwsze 3-4 godziny snu mają kluczowe znaczenie dla wzrostu testosteronu? Odpowiedź na to pytanie jest bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać. Niedawne badania wykazały, że ograniczenie snu do 4,5 godzin w pierwszej połowie nocy wiązało się z obniżeniem porannego poziomu hormonu – co wynika prawdopodobnie z wydłużeniem czasu czuwania.
W badaniu, w którym ograniczono sen do 4 godzin w drugiej połowie nocy (od 4:00 do 8:00), nie odnotowano znaczącego spadku testosteronu o poranku, jednak zauważono obniżenie poziomu globuliny wiążącej hormony płciowe (SHBG). Można zatem przypuszczać, że w perspektywie długofalowej takie ograniczenie snu mogłoby spowodować obniżenie testosteronu.
Jeżeli zmagasz się z zaburzeniami snu – jest Ci trudno zasnąć, wielokrotnie budzisz się w nocy, pracujesz w systemie zmianowym i trudno jest Ci wypocząć – bardzo prawdopodobne, że poziom Twojego testosteronu jest obniżony.
Powinieneś mieć na uwadze, że niedobór testosteronu – poza powodowaniem szeregu uciążliwych dla zdrowia objawów – może wpływać negatywnie na jakość i długość snu. Tym samym mamy tutaj do czynienia z błędnym kołem, w którym przyczyny i skutki dolegliwości wzajemnie się napędzają. Chcesz je zatrzymać? Zacznij od swojego testosteronu. Już dzisiaj wykonaj niezbędne badania krwi i wyślij zgłoszenie do bezpłatnej analizy, której dokona zespół medyczny Męskiej Kliniki.
Leproult R, Van Cauter E. Effect of 1 week of sleep restriction on testosterone levels in young healthy men
Liang Su, Si-zheng Zhang, Jian Zhu, Jie Wu, Yong-zheng Jiao, Effect of partial and total sleep deprivation on serum testosterone in healthy males: a systematic review and meta-analysis
Wittert G. The relationship between sleep disorders and testosterone in men
Każdy z nas doświadcza zmęczenia, które nadchodzi po długim dniu pracy. Sprawia, że zarówno ciało, jak i umysł, są przeciążone, a każdy dodatkowy wysiłek wydaje się nieosiągalny. Zwykle sen i odpoczynek pozwalają przywrócić optymalny poziom energii. Po wstaniu z łóżka jesteśmy gotowi do działania. A co, jeżeli… nie jesteśmy? Zdarza się, że po otwarciu oczu […]
Masturbacja to temat, wokół którego krąży wiele wątpliwości i mitów. I chociaż część z nich już dawno odstawiono między bajki (słyszałeś, że od masturbacji można oślepnąć, albo że od masturbacji wyrastają włosy na dłoniach?), inne wciąż pozostają przyczyną niepokoju. Niektórzy wierzą, że masturbacja odbiera energię, zainteresowanie seksem, obniża jakość nasienia i powoduje niedobór testosteronu. Jak […]
Testosteron odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu męskich cech płciowych i utrzymywaniu sprawności seksualnej. Ma również ogromne znaczenie dla ogólnego zdrowia i jakości życia mężczyzn, a fakt ten coraz częściej zauważany jest przez lekarzy i innych specjalistów ochrony zdrowia. W ostatnich latach diagnostyka oraz terapia zaburzeń hormonalnych, przede wszystkim niedoboru testosteronu u mężczyzn, poczyniła znaczne postępy. […]